«شصت درصد از جرایم سایبری در ایران، به هدف کلاهبرداری مالی و “فیشینگ” است»

نظامی وحید مجید، رئیس پلیس فتا اعلام کرد : بیش از ۶۰ درصد جرائم سایبری مربوط به برداشت غیرمجاز اینترنتی “فیشینگ” و کلاهبرداری اینترنتی است.
فیشینگ به سرقت اطلاعات حساب‌های بانکی از طریق اینترنت می‌گویند که به‌گفته رئیس پلیس فتا، رتبه اول را در میان جرائم اینترنتی در ایران دارد.
وحید مجید افزود : کلاهبرداری اینترنتی، مزاحمت اینترنتی، دسترسی غیرمجاز به داده‌ها “انواع هک”و هتک حیثیت و نشر اکاذیب دیگر جرائمی است که به سرعت در ایران رشد کرده است .
رییس پلیس فتا گفت : با اعلام این‌ که ضریب نفوذ اینترنت در ایران به بیش از ۸۹ درصد گبیش از ۷۳ میلیون تن رسیده، بهترین شیوه برای جلوگیری از فیشینگ “عملیاتی کردن رمزهای یک بار مصرف” است که اجرایی شدن این کار “به مقدورات بانک مرکزی بستگی دارد تا نهایی شود”.
رمز یک‌بارمصرف شیوه‌ای برای ایمن‌سازی تراکنش‌های مالی در اینترنت‌بانک‌هاست که امکان سرقت اطلاعات حساب از طریق اینترنت را به‌شدت کاهش می‌دهد.
رهام بخش حبیبی، فرمانده انتظامی فارس، نیز از شناسایی و بازداشت اعضای یک گروه در سطح کشور خبر داد ه و گفت : با استفاده از روش فیشینگ، از بیش از ۲۰ هزار کارت بانکی پول برداشت کرده‌اند و فقط در بررسی ۳۵ کارت از این تعداد بیش از دو میلیارد تومان برداشت صورت گرفته است.
این مقام ارشد نظامی گفت : این گروه پس از پولشویی نسبت به تهیه ارز دیجیتال اقدام می‌کردند و ٢٣٣ هزار دلار در یک کارت ارز دیجیتال وجود داشته است.