شطرنج باز بی حجاب خطاب به رژیم ایران: «تعهد کتبی بدهید که آرازم نمی کنید، تا به کشور بازگردم»

شهره بیات، داور ایرانی شطرنج

شهره بیات، داور ایرانی شطرنج، پس از حضور بدون حجاب اسلامی در مسابقات قهرمانی شطرنج زنان اعلام کرد : از بازگشت به ایران می ترسم .جمهوری اسلامی پس از بازگشت مرا بازداشت خواهد کرد

این زن داور ۳۲ ساله که در حال حاضر در روسیه به سر می‌برد، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت که بدون دریافت ضمنانت‌نامه کتبی از سوی فدراسیون شطرنج ایران، به این کشور باز نخواهد گشت.

خانم بیات افزود: باید برای حفظ امنیتش در ایران با دادن ضمانت‌نامه کتبی به او اطمینان خاطر بدهند.اگر چنین اتفاقی نیافتد، همه گزینه‌هایم را بررسی می‌کنم و هر چیزی را در نظر می‌گیرم.

فدراسیون شطرنج ایران تاکنون به این اظهارات واکنشی نشان نداده است.

هفته گذشته انتشار عکس بدون حجاب شهره بیات یک یاز داواران شطرنج ایرانی در مرحله اول مسابقات در شهر شانگهای، واکنش‌هایی را از سوی رسانه‌های رسمی برانگیخت.

نیروهای امنیتی پدر وی را تحت فشار قرار دادند و وی در این رابطه به خبرگزاری ایسنا گفت که دخترش اذعان داشته لحظه‌ای که روسری‌اش افتاده عکاسان از او عکس گرفته‌اند.

پدر بیات افزود:  «این کار شیطنت عکاسان حاضر در مسابقات بوده و دخترم به من گفت که به مقررات کشورم احترام می‌گذارم. او در دورهای بعدی حجابش را رعایت کرد و من هم تذکرات لازم را به او دادم که مشکلی پیش نیاید.»

بیات گفت:  فدراسیون شطرنج ایران از او خواسته که عذرخواهی رسمی کند، اما او از این کار خودداری کرده، زیرا قصد ندارد به طور علنی از حجاب حمایت کند و تاکید کرده که این کار را انجام نخواهد داد.

بیات از معدود داوران برجسته زن شطرنج جهان و سرداور زن از قاره آسیا است.

نایجل شورت، معاون فدراسیون جهانی شطرنج، در پست توییتری خود از شهره بیات دفاع کرد و او را «سفیر بزرگ کشورش» نامید.

پیشتر کیمیا علیزاده، تنها ورزشکار زن ایرانی دارای مدال المپیک، با اعتراض به سرکوب زنان در ایران، گفته بود که به کشورش بازنمی‌گردد.

موج مهاجرت ورزشکاران ایرانی، به خصوص زنان، مدتی است که خبرساز شده است.

3 دیدگاه‌

  1. خانم محترم یکی از معترضان به سقوط هواپیمای مسافربری را بازداشت کردند یکی از سربازان بد نام امام زمان این زن را مجبور کرده که با او سکس دهانی انجام دهد حالا جرات داری بیایی ایران

  2. یعنی چی مایه ملت آزادیم چرا درکار خصوصی ملت دخالت کنیم این خانم مایه افتخار ماست که در مقام داوری در کشور خارجی حضور دارد یعنی چی گیر دادین یه تار موی خانم بیرونه چرا شما آستین کوتاه می پوشین آیا کسی هم نسبت به شما قضاوت کرده

Comments are closed.