شلیک سه موشک از لبنان به شمال اسرائیل؛ ارتش اسرائیل با آتش توپخانه پاسخ داد

در بحبوحه تنش و درگیری پیرامون کشتی بازرگانی که آدینه گذشته هدف حمله پهپادی قرار گرفت و به حکومت اسلامی ایران نسبت داده شد، و در حالی که اسرائیل و کشورهای غربی امکان انجام عملیات تنبیهی علیه رژیم ایران را در دست بررسی جدی دارند، بعدازظهر امروز (چهارشنبه) دست کم سه موشک کوتاه برد از خاک لبنان به سوی شمال اسرائیل پرتاب گردید.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، بعد از ظهر امروز چهارشنبه، سه موشک از لبنان به سمت کریات شمونا در شمال اسرائیل شلیک شد که موجب به به صدا درآمدن آژیرهای خطر در این منطقه گردید. دو راکت از راکت‌های شلیک شده در نزدیکی کریات شمونا و یک راکت در خاک لبنان سقوط کرد.

ارتش اسرائیل اندکی بعد با گلوله باران، به محل شلیک موشک پاسخ داد. هیچ دستورالعمل خاصی برای ساکنان شمال اسرائیل صادر نشده است. شهردار کریات شمونا دستور بازکردن پناهگاه ها را داد.

به گفته علی شعیب، خبرنگار وابسته به حزب‌الله لبنان، حدود ۶ گلوله توپخانه توسط ارتش اسرائیل به سوی یک منطقه باز در لبنان، در نزدیکی شهر شمالی متولا در اسرائیل، شلیک شد.

هنوز مشخص نیست چه گروهی در لبنان این موشک‌ها را شلیک کرده است. مقامات امنیتی اسرائیل این حمله موشکی را به حزب‌الله لبنان نسبت نمی‌دهند، بلکه بر این گمان هستند که توسط سازمان‌های فلسطینی مستقر در جنوب لبنان صورت گرفته باشد و با بحران جنگی بین رژیم ایران و اسرائیل ارتباطی ندارد.

سقوط موشک‌ها در اسرائیل، آسیب جانی و یا زیان مالی وارد نیاورد، ولی چهار تن به شوک روانی مبتلا شدند و به بیمارستان انتقال یافتند.

نخست وزیر، نفتالی بنت، و وزیر دفاع، بنی گانتز، در مجمع عمومی کنست، در جریان شلیک موشک‌ها از لبنان قرار گرفتند.

مقامات امنیتی اسرائیل تشکیل جلسه داده‌اند که جزئیات حادثه را بررسی کرده و تصمیمات لازم را بگیرند. ولی هنوز در مورد امکان واکنش اسرائیل خبری انتشار نیافته است.

شب گذشته نیز خط مرزی اسرائیل با لبنان بحرانی شد و آن هنگامی بود که چند تن غیرنظامی قصد داشتند با پاره کردن تور سیمی در خط مرزی اسرائیل با لبنان، وارد خاک این کشور شوند.

ارتش اسرائیل بلافاصله وار عمل شد و این تلاش را خنثی کرد. گفته شد که رخنه یابان سه فرد غیرنظامی و احتمالا از پناهجویان در خاک لبنان بودند که می‌خواستند برای کاریابی وارد اسرائیل شوند.

این حوادث در حالی رخ می‌دهند که حسن نصرالله سرکرده حزب‌الله لبنان و مزدور حکومت ایران، آماده دریافت دستور از تهران برای تعرض علیه اسرائیل است. فرماندهان سپاه پاسداران، در عین حال که هرگونه دخالت ایران در تعرض پهپادی به کشتی بازرگانی در آدینه گذشته را تکذیب کرده‌اند، هشدار داده‌اند که اگر اسرائیل به تعرضی علیه منافع رژیم ایران دست بزند، نیروهای نیابتی ایران در منطقه وارد عمل خواهند شد – که حزب الله مهمترین آن ها می‌باشد.

نخست وزیر اسرائیل، نفتالی بنت، روز گذشته از شمال اسرائیل و نواحی مرزی با سوریه و لبنان دیدار کرد و با فرماندهان سپاه شمال سخن گفت و به بررسی آمادگی جنگی آن‌ها پرداخت. ژنرال آویو کوخاوی رئیس ستاد کل ارتش نیز نخست وزیر را در این بازدید همراهی می‌کرد.

در ماه های اخیر چندین موشک از لبنان به سمت اسرائیل شلیک شده است.

سه هفته پیش دو موشک به سمت اسرائیل پرتاب شد و آژیرهای خطر را به صدا درآورد. یک موشک توسط سیستم گنبد آهنین رهگیری و شکار شد و موشک دیگر به زمین باز برخورد کرد. آن حمله هیچ گونه تلفات و خسارتی در بر نداشت. ارتش اسرائیل با گلوله باران دره «وادی حامول»، جایی که موشک‌ها از آن شلیک شده بودند، به آن حمله پاسخ داد.

بیشتر بخوانید: ارتش اسرائیل به شلیک موشک از لبنان، واکنش نظامی نشان داد

بنی گانتز در آن زمان دولت لبنان را مسئول شلیک موشک دانست. گانتز گفت: «مسئول شلیک شبانه موشک به سوی اسرائیل، دولت لبنان است که به انجام اقدامات تروریستی علیه اسرائیل از داخل خاک خود اجازه می‌دهد. دولت اسرائیل در برابر هرگونه تهدید علیه حاکمیت و شهروندانش، مطابق با منافع خود، در زمان و مکان مناسب پاسخ خواهد داد.»

در ماه مه، در جریان عملیات “نگهبان دیوارها”، نیز دوازده راکت از همان منطقه در لبنان به سمت اسرائیل شلیک شد که به مجروح شدن چندین نفر در هنگام دویدن به سوی پناهگاه انجامید.