شماری از بازداشت شدگان آبان ۹۸:زندان فشافویه شرایط مناسبی ندارد

شماری  از زندانیان سیاسی که در جریان اعتراضات آبان ۹۸ بازداشت شده و در زندان فشافویه زندانی هستند در نامه‌ای، به مسئولان قضایی و اجرایی حکومت ، در باره شرایط جهنمی این زندان نوشته و خواستار رسیدگی به  مشکلات متعدد بهداشتی برای جلوگیری از شیوع کورونا،شدند.

انان در این نامه نوشته اند: زندان شرایط بهداشتی مناسبی ندارد کورونا، در حال گسترش است و شمار زیادی از زندانیان اعتراضات آبان در اینجا وضعیت مناسبی ندارند و حتی برخی از آنان نمی توانند با خانواده هایشان ملاقات و یا تماس بگیرند.

در این نامه آمده است: با زندانیان اعتراضات آبان از سوی مقامات زندان برخورد دوگانه و سلیقه‌ای می شود  و در مواردی با وجود موافقت مراجع قضایی و دادیارها با مرخصی آنها موافقت نمی‌شود.

زندانیان  سیاسی فشافویه با اشاره به گرم شدن هوا و مشکلات و محدودیت‌های این زندان، آن را همانند جهنم توصیف کردند و نوشته اند :  آب آشامیدنی نداریم مجبوریم برای دستشویی رفتن با هزینه شخصی از آب معدنی استفاده کنند.

در این نامه آمده است : زندان فشافویه در منطقه‌ای بیابانی واقع شده که بسیار گرم و سوزان است، اما سیستم‌های خنک‌کننده‌ زندان ضعیف و ناکارآمد است. وجود  رتیل، پشه، مگس، هزارپا، سوسک، ساس و موش در این زندان بیداد میکند.

کمبود امکانات و شرایط نامناسب برای زندانیان در زندان فشافویه سابقه دیرینه ای دارد، پیشتر نیز علیرضا شیرمحمدعلی، به  همراه زندانی سیاسی دیگر به نام برزان محمدی در اعتراض به وضعیت فاجعه‌بار زندان فشافویه دست به اعتصاب غذا زدند ؛ اعتصاب و خواسته‌ای مشابه “وحیدصیادی نصیری” زندانی سیاسی دیگری که ۲۱ آذرماه سال ۱۳۹۷ در زندان لنگرود قم بر اثر اعتصاب غذا جان خود را از دست داد.

و علیرضا شیرمحمد علی، زندانی سیاسی محبوس در تیپ ۱ سالن ۱۱ زندان تهران بزرگ، زندان فشافویه، نیز شامگاه ۲۰ خرداد ۱۳۹۸، در پی حمله  دو نفر از  زندانیان جرائم غیر سیاسی با چاقو از ناحیه شاهرگ و شکم به شدت آسیب دید و پیش از انتقال به بیمارستان کشته شد.

علیرضا شیرمحمد علی، تنها به دلیل راه اندازی یک کانال تلگرامی و به اتهام “توهین به مقدسات، توهین به امام و رهبر انقلاب، و تبلیغ علیه نظام” در دادگاه بدوی به هشت سال زندان محکوم شده و با همان حکم دادگاه بدوی در زندان فشافویه نگهداری می‌شد.

پس از این قتل عمدی ، محمود صادقی، نماینده پیشین مجلس ، خواهان بازدید از این زندان شد و گفت: «من بارها به صورت کتبی، شفاهی، فردی و گروهی درخواست بازدید از زندان فشافویه را داده‌ام، اما هنوز مسئولان آن جوابی نداده‌اند.آنان نه اجازه و زمینه بازدید از این زندان را فراهم کرده‎اند و نه جلسه‎ای با نمایندگان مجلس برگزار کرده‎اند.

سال گذشته نیز  یک زندانی محبوس در زندان فشافویه گفته بود  که بسیاری از افراد محبوس در این زندان به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و به‌دلیل فقدان امکانات بهداشتی و پزشکی، روزانه موارد فوت گزارش می‌شود.

وی گفته بود:  «مسئولان زندان آن را مخفی کرده‌اند و رسیدگی نمی‌کنند».

با وجود تمام این مشکلات در زندان فشافویه، رییس قوه قضاییه و سازمان زندان‌ها اقدامی برای تغییر شرایط این زندان نکرده‌اند.