شماری از رهبران کشورهای مختلف جهان  با انتشار پیام های ویژه فرا رسیدن عید  پسح عید آزادی و بهار یهودیان را به آنان شادباش گفتند

در مراسم عید پسح گفته می‌شود که یهودیان باید داستان خروج از سرزمین بندگی  مصررا بارها و بارها برای همگان بازگو کنند و به گفته این پیام مفهوم نیایش یهودیان آن است که پیکار در راه آزادی باید همیشه و برای همگان ادامه یابد

شماری از رهبران کشورهای مختلف جهان  با انتشار پیام های ویژه فرا رسیدن عید  پسح عید آزادی و بهار یهودیان را به آنان شادباش گفتند.از جمله افرادی که پیام تبریک انتشار داد  رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه است که این عید را نه تنها به یهودیان ترکیه بلکه به یهودیان در سراسر جهان شادباش گفت.

اردوغان یک اسلامگرای متعصب محسوب می شود ولی تاکنون سخنی در نکوهش یهودیان نگفته گرچه سیاست ضد اسرائیلی بسیار خشنی دارد.همچنین سران ایالات متحده و در راس آنها پرزیدنت دونالد ترامپ با انتشار پیام هایی عید پسح را شادباش گفتند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در پیام خود نوشت که این شاد باش نه تنها برای یهودیانی است که در ایالات متحده زیست می‌کنند بلکه یهودیان اسرائیل و سراسر جهان را نیز شامل  می گردد.

پرزیدنت ترامپ در پیام شادباش خود پسح را به زبان عبری شادباش گفته و نوشته است خگ سامیا  عید شما مبارک.

این شاد باش در پیامهای مایک پنس  معاون ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و مایک پمپئو وزیر خارجه آن کشور  بازگو شده است در پیام رئیس جمهوری آمده است که عید پسح قدیمی ترین مراسم دینی  یهودیان است که به طور مداوم و بدون وقفه جشن گرفته شده است .

در ادامه پیام آمده است که در مراسم عید پسح گفته می‌شود که یهودیان باید داستان خروج از سرزمین بندگی  مصررا بارها و بارها برای همگان بازگو کنند و به گفته این پیام مفهوم نیایش یهودیان آن است که پیکار در راه آزادی باید همیشه و برای همگان ادامه یابد.

مایک پمپئو وزیر خوارج نوشت که به نام خود و همسرش عید را به همه یهودیان در ایالات متحده اسرائیل و سراسر دنیا شادباش می گوید او همچنان در پیام پایان پیام خود نوشت خگ سامیا عید شما مبارک.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل  نیزدر سخنانی در این باره از ایالات متحده سپاسگزاری کرد . نخست وزیر یادآور شد که اسرائیل در سال‌های اخیر به پیشرفت‌های بسیار نائل گردید و به یک ابرقدرت جهانی  مبدل شده است .

کشوری که مورد احترام بسیاری از دولت های جهان برخوردار است و از جمله شماری از کشورهای عرب و مسلمان نیز نسبت به اسرائیل دیدگاه های بسیار مثبتی دارند.

 

یک دیدگاه

Comments are closed.