شماری از سناتورهای آمریکایی در نامه‌ای به جو بایدن خواستار توافق‌نامه بین‌المللی فراتر از برنامه هسته‌ای ایران شدند

چهل‌وسه تن از سناتورهای آمریکایی، به سرپرستی باب منندز و لیندسی گراهام،در نامه‌ای به جو بایدن خواستار تلاش برای دستیابی به توافق‌نامه بین‌المللی شدند که به موضوعاتی فراتر از برنامه هسته‌ای تهران بپردازد.

آنان در این نامه نوشته اند  که دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان ممکن است از نظر تاکتیکی اختلاف داشته باشند، اما در جلوگیری از سلاح هسته‌ای ایران و پرداختن به طیف گسترده‌ای از رفتارهای این کشور متحد هستند.

در ادامه این نامه آمده است : «ما باید با این واقعیت مواجه شویم که ایران فعالیت‌ هسته‌ای خود را تا حد هشدار دهنده‌ای افزایش داده، از جمله اینکه تحقیقات خود در زمینه سانتریفیوژها و نیز تولید و غنی‌سازی اورانیوم تا سقف ۲۰ درصد را گسترش داده است».

اعضای سنا در نامه خود از بایدن خواستند موضوعاتی فراتر از مساله هسته‌ای جمهوری اسلامی، از جمله حقوق بشر و آزادی شهروندان آمریکایی همچون مراد طاهباز و باقر و سیامک نمازی که “به صورت غیرمنصفانه‌ای” در ایران زندانی هستند، را در اولویت قرار دهد و با اسرائیل و متحدان اروپایی و کشورهای خلیج فارس نیز مشورت کند.

آنان  با تاکید بر اینکه مجهز شدن ایران به سلاح هسته‌ای “تهدیدی بسیار جدی” علیه منافع امنیت ملی ایالات متحده و متحدان و شرکایش به شمار می‌آید، هشداردادند: حکومت ایران از طریق صادرات تسلیحات از جمله موشک‌های فوق دقیق، حمایت از شبه‌نظامیان شیعه که به نیروهای آمریکایی حمله می‌کنند و حمایت از سازمان‌های تروریستی و سایر فعالیت‌های مخرب در منطقه به تهدید امنیت بین‌الملل و آمریکا ادامه می‌دهد.

اعضا سنا همچنین از اقدامات ایران در نقض حقوق شهروندان خود، افزایش تعداد و قابلیت‌های برنامه‌های موشکی بالستیک و کروز این کشور، تهدید شهروندان و دارایی‌های آمریکا در عراق و سایر نقاط منطقه و نیز حمله به شرکای کلیدی واشنگتن ابراز نگرانی کردند.

آنان در ادامه تاکید کردند که دولت بایدن  باید در همراهی با متحدان آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل و خاورمیانه از «کل قدرت ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی» موجود استفاده کند تا ضمن جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح‌های هسته‌ای “به صورت معناداری” فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در خاورمیانه و برنامه موشکی این کشور را محدود کند.