شماری از کنشگران سازمان حقوق بشری آمریکا درباره وضعیت بد زندانیان اقلیت‌های مذهبی و حقوق بشری  در ایران هشدار دادند

بیست فعال و کنشگر سازمان حقوق بشری در آمریکا، با ارسال  نامه‌ای به مایک پمپئو، با اشاره به شیوع کورونا، خواستار کمک به زندانیان سیاسی و عقیدتی، از جمله بهائیان، دراویش گنابادی، مسیحیان و اهل تسنن و  دیگر زندانیان اقلیت‌های مذهبی در ایران شدند.

در این نامه که از سوی “اتحادیه ضد افترا”، “بهائیان ایالات متحده”، “کنگره اسلامی آمریکا”، “موسسه مذهب و دموکراسی” و “حقوق بشر بدون مرز” نوشته شده آمده است: حکومت ایران علیرغم وعده هایی که برای آزادی زندانیان در دوران کورونا داده است، این حکم را درباره همه اجرا نکرده است، بر اساس اطلاعات بدست آمده،   ۴۰ زندانی اهل سنت و شماری از دراویش گنابادی همچنان در زندان‌های رژیم  هستند و به هیچ کدام از آنان نیز برای جلوگیری از ابتلا به کرونا مرخصی داده نشده است.

در ادامه این نامه امده که ” حدود بیست نفر از بهائیان آزاد شدند، اما در ماه مه حکومت یازده نفر از آنان را به زندان‌ها فراخواند.”

همچنین، هفت نفر از بیست و سه زندانی مسیحی در اسفند آزاد شدند، اما یکی از آنها مجبور به بازگشت به زندان شده است”

این فعالان حقوق بشری در این نامه نوشته اند: طی هفته‌های گذشته، دست‌کم ۶۰ شهروند بهائی دیگر نیز احضار شده‌اند.

آنان در ادامه نوشته اند :  فشار بر اقلیت‌های قومی، زندانی شدن روزنامه‌نگاران و وکلا و هدف قرار گرفتن سایر کنشگران حقوق بشر علاوه بر شمار بالای اعدام‌ها در ایران بیداد می کند.

انان از مایک  پمپئو خواسته اند که همراه با سایر متحدان آمریکا با درخواست از حکومت ایران برای آزادی تمام زندانیان عقیدتی و حقوق بشر در ایران تلاش کند