شماری از مقام های دولت خودگردان فلسطین از محمود عباس برای باز پس فرستادن ۶۵۰ میلیون دلار پول به اسراییل انتفاد کردند

شماری از مقام های دولت خودگردان فلسطین از محمود عباس برای باز پس فرستادن ۶۵۰ میلیون دلار پول به اسراییل انتفاد کردند

شماری از بلندپایگان حکومت خودگردان فلسطینی در گفتگوهای خصوصی از رفتار محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطینی که پول های انتقال داده شده از جانب اسرائیل را بازگردانده است انتقاد کردند و گفتند که چنین رفتاری در راستای مصالح فلسطینی‌ها کار درستی نبوده است.

در گزارش های روزهای گذشته گفته شده بود که اسرائیل ماه گذشته بدون رسانه ای شدن این موضوع مبلغ ۶۵۰ میلیون دلار را به  بانکهای فلسطینی در کرانه باختری منتقل ساخته بود که در اختیار حکومت خودگردان قرار دهند اما محمود عباس از دریافت این پول خودداری ورزیده و  دستور داده بود این مبلغ به بانک‌های اسرائیلی بازگردانده شود.

سخن از مبلغی است که اسرائیل بابت واردات و صادرات کالاهای فلسطینی و ارائه خدمات دریافت می‌کند و هر ماه به حکومت خودگردان باز می گرداند اما اکنون دو ماه است که اسرائیل تصمیم گرفته مبلغی را که حکومت خودگردان به زندانیان تروریست فلسطینی و یا خانواده های کشته شده به طور ماهیانه می پردازد از این مبلغ کسر کند.

محمود عباس گفته است که او پرداخت ماهیانه به این زندانیان و خانواده های تروریست های فلسطین را یک وظیفه خود می داند و هرگز متوقف نخواهد کرد در مقابل اسرائیل می گوید که پرداخت حقوق ماهیانه به این گونه افراد باعث تشویق و تایید کشتن شهروندان اسرائیلی از جانب فلسطینی‌ها می‌شود و باید متوقف گردد.

در ارزیابی های پیشین گفته شده بود که حکومت خودگردان فلسطینی هر ماه حدود ۳۰ میلیون دلار به اینگونه افراد پول پرداخت می کند.

بازگرداندن پول به اسرائیل در حالی صورت گرفت که حکومت خودگردان فلسطینی با کمبود شدید بودجه جاری روبرو شده و حتی پول کافی برای پرداخت حقوق کارمندان خویش را ندارد.

کارشناسان اقتصادی فلسطینی می گویند که پولی که اسرائیل هر ماه منتقل می‌کرد ۶۰ درصد از کل بودجه حکومت خودگردان فلسطینی را تامین می‌کند.

چند سیاستمدار فلسطینی در گفتگوی خصوصی با روزنامه‌نگاران اسرائیلی گفتند که محمود عباس با آتش بازی می‌کند و به اقدامی دست زده که با منافع دراز مدت فلسطینی ها مغایرت دارد و آنها را به وضع دشواری می کشاند.

یادآوری می شود که محمود عباس از هنگام به قدرت رسیدن دوباره بنیامین نتانیاهو حدود پنج سال پیش از ادامه مذاکرات صلح با اسرائیل خودداری ورزیده و برای بازگشت به دور میز مذاکرات شرایطی قائل شده که نمی تواند مورد قبول اسرائیل قرار گیرد.

آشنایان امور می گویند که محمود عباس با ایجاد این بحران مالی امیدوار است که در همایش آینده کشور هایی که به فلسطینیان کمک مالی می‌کنند مبالغ مورد نیاز خود را از آنها بگیرد و به انتقال پول از اسرائیل نیازی نداشته باشد.

یک دیدگاه

Comments are closed.