شماری از موشک های قاچاق ساخت حکومت ایران، در ولایت قندهار افغانستان نیز شناسایی شد

به تازگی ، هشت موشک ساخت ایران آماده شلیک به «میدان هوایی قندهار» در ولسوالی «تخته پل» این ولایت کشف شد

از افغانستان گزارش رسید که حکومت ایران قاچاق اسلحه و به ویژه موشک به آن کشور را همچنان ادامه می دهد. موشک های ساخت حکومت ایران، در شمار بسیار زیاد به حزب الله لبنان و شیعیان عراق و حوثی های یمن نیز قاچاق شده است

مقام های امنیتی ولایت قندهار در جنوب افغانستان فاش  ساختند: به تازگی ، هشت موشک ساخت ایران آماده شلیک به «میدان هوایی قندهار» در ولسوالی «تخته پل» این ولایت کشف شد. یک  مقام امنیتی در افغانستان گفت: «ایران بیش از یک هزار نفر تروریست در فراه، نیمروز، هلمند و قندهار دارد که به نمایندگی از ایران می جنگند».

به گزارش  «سلام تایمز» جمال ناصر بارکزی، سخنگوی فرماندهی پولیس قندهار با تایید این خبر گفت: «هشت عدد راکت به طول ۱.۵ متر ساخت رژیم ایران که به عناصر ضد دولتی داده شده بودند  ».

همزمان  حیات الله حیات، والی قندهار افغانستان نیز گفته است که شکی نیست که این هشت عدد راکت های ۱۲۲میلی متری توسط عناصر ضد دولتی [طالبان] برای هدف قرار دادن میدان هوایی آورده شده اند. و خوشبختانه نیروهای امنیتی مانع از وقوع این حادثه غم انگیز شدند.

وی افزود: «ما اسلحه های ایرانی زیادی از گروه های تروریستی  ضبط کردیم. ایران دارای گروه های مشخص طالبان در قندهار است که از آنها پشتیبانی لوژستیکی(تدارکاتی) سخاوتمندانه می کند تا این ولایت را ناامن و از منافع ایران در اینجا محافظت کنن».

محمد اساس، یک تحلیلگر امور سیاسی در ولایت قندهار افغانستان گفته است: «متأسفانه، این اولین بار نیست که همکاری ایران با طالبان و استفاده از سلاح های [ایرانی] در ولایت جنوبی آشکار شده است. سلاح های ایرانی پیش از این بارها در ولایت هلمند، فراه، قندهار و زابل کشف و ضبط شده اند».

اساس گفت، «ایران گروه های مشخص طالبان خود را در افغانستان دارد. ایران اسلحه و پول برای آنها فراهم می کند و حتی برخی از افغان ها را برای جنگ به سوریه و عراق می فرستد. ایران با افغان ها دشمنی دارد و هرگز نمی خواهد افغان ها متحد شوند. تلاش می کند تا افغان ها را تحت نام شیعه و سنی تقسیم کند».

گفته شده که حتی خانواده های برخی از اعضا طالبان تحت نظارت مستقیم و محافظت از سپاه پاسداران انقلاب در ایران زندگی می کنند. .

روزنامه امریکایی «واشنگتن تایمز» نیز در این باره نوشته که  دولت ایران به منظور هدف قرار دادن نیروهای امریکایی در افغانستان، حمایت‌اش را از گروه طالبان گسترش می‌دهد.

عبدالوهاب وردک، فرمانده سابق نیروهای هوایی افغانستان نیز گفته است که  دولت ایران به طالبان کمک نظامی می‌ کند و جنگجویان این گروه را در مشهد آموزش نظامی می‌ دهد.

اما مقامات رژیم ایران همواره چنین اتهامات را نادرست خوانده و آن را رد کرده اند.