شماری از نمایندگان مجلس آمریکا خواهان محکومیت تروریسم دولتی ایران شدند

۱۲۲ تن از نمایندگان مجلس نمایندگان ایالات‌متحده ، با امضای طرحی از جو بایدن رئیس‌جمهوری این کشور خواستند که “تروریسم دولتی” که ایران در دستور کار قرار داده، را محکوم کند.

این طرح که تام مک کلینتوک، نمایندهٔ حوزه انتخابیه چهارم کالیفرنیا از جمهوری‌خواه در مجلس آن را منتشر کرد. خواستار همکاری با اروپا برای مقابله با اقدامات شرورانه ایران شد. مقصود از اقدامات شرورانه در این طرح هسته تروریستی ایران در اروپا به رهبری اسدالله اسدی دیپلمات ایران در اتریش که به ۲۰ سال زندان محکوم شد، است.

نمایندگان مجلس آمریکا همچنین خواستار جلوگیری از سوء استفاده ایران از مصونیت سیاسی دیپلمات‌هایش برای انجام عملیات تروریستی شدند.

در این طرح همچنین پیشنهاد شده است  که دولت جدید آمریکا با سابقه طولانی، ایران در زمینه نقض حقوق بشر و سرکوب خونین اعتراضات نوامبر ۲۰۱۹ و همچنین اقدام سپاه پاسداران شلیک دو موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی و سرنگونی آن، برخورد کند.

همزمان  کاخ سفید نیز با انتشار بیانیه ای تاکید کرد که به ایران اجازه نخواهد داد به تسلیحات اتمی دست یابد و این کشور باید به همه تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای برجام متعهد باشد.

جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز هفته گذشته اعلام کرد تا زمانی که ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش پای‌بند نباشد، به تحریم‌ها علیه این کشور پایان نخواهد داد.

وی گفت که واشنگتن تحریم‌ها را برنمی‌دارد تا ایران را به آمدن پای میز مذاکره مجبور کند. او تأکید کرد که آمریکا خواستار پایان یافتن نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران، پیش از بازگشت به مذاکرات است.

بایدن افزوده است که ایران باید قبل از آغاز گفتگوها غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند. وی تاکید کرد که برای قانع کردن تهران برای بازگشت به برجام، هرگز تحریم ها برداشته نمی شوند.

وی تاکید کرد که  ایرانی‌ها باید در ابتدا غنی‌سازی را متوقف کنند.