شماری از نمایندگان مجلس خواستار آزادی روزنامه نگاران و تلاشگر مدنی از زندان شدند

گروهی از نمایندگان مجلس  در پی افزایش  بازداشت روزنامه نگاران و فعالان مدنی در ایران  و عدم رسیدگی به پرونده ها و وضعیت بازداشتی آنان در زندان در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، خواستار  اصلاح احکام سنگین صادر شده علیه روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی شده و  نوشتند که احکام سنگین  صادرشده توسط دادگاه انقلاب علیه روزنامه‌نگاران و فعالان را “سختگیری‌های غیرضرور به بهانه حفظ نظام” نامیده و خواهان اصلاح آنها شده‌اند.

دراین  نامه آمده است : آقای رییسی،اخیراً احکام سنگینی در خصوص برخی خبرنگاران مانند خانم‌ها مرضیه امیری و عاطفه رنگریز و ندا ناجی به اتهام حضور در تجمع کارگران در روز کارگر مقابل مجلس شورای اسلامی صادر شده است که اقناع جامعه را با مشکل مواجه کرده است. اگر جرم آنها حضور در تجمع بوده که خلاف قانون اساسی نیست و اگر تهیه گزارش بوده وظیفه ذاتی آنها بوده است. همین‌طور است رفتاری که درباره فعال اجتماعی خانم نوشین جعفری صورت گرفته است.

در این گزارش امده است شماری از نمایندگان از جمله  علی مطهری، الیاس حضرتی، غلامرضا حیدری، پروانه سلحشوری، طیبه سیاوشی، حمیده زرآبادی، علی نوبخت، قاسم میرزایی‌نیکو، عبدالکریم حسین‌زاده، محمود صادقی، مصطفی کواکبیان و شماری دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی امضا کرده‌اند.

به گزارش سازمان حقوق بشر در ایران دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران تاکنون دست‌کم ۱۶ تن از امضاکنندگان دو بیانیه جداگانه  “۱۴ کنشگر زن” و “۱۴ فعال سیاسی و مدنی” برای استعفای علی خامنه‌ای و گذار از جمهوری اسلامی را بازداشت کرده‌اند.

همچنین مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق که در تجمع روز جهانی کارگر در برابر مجلس دستگیر شد. به ۱۰ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شده است.

صبا کردافشاری از فعالان جوان مدنی و معترض به حجاب اجباری به ۲۴ سال زندان محکوم شده است.

عاطفه رنگریز، فعال حقوق زنان و کارگران به ۱۱سال و شش ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است.