شماری از نمایندگان مجلس در نامه خطاب به خامنه ای: «در شرایط بحرانی کنونی، چرا مجلس را فلج کرده اید؟»

شماری از نمایندگان مجلس، در اعتراض به تعطیل شدن جلسات، در نامه ای به علی لاریجانی نوشته اند: چرا مجلس باید در شرایط بحران کرونا تعطیل شود؟ در رسانه های داخلی نوشته شده که مجلس ایران علنا در جریان تصویب بودجه سال ۹۹ به بهانه شیوع کرونا کنار زده شد و حالا نیز در اوج بحران کرونا تعطیل است.

حمیدرضا حاجی‌بابایی، رییس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس نیز در این باره گفته:  « معتقدم دستها و اراده‌هایی خواسته یا ناخواسته درصدد است که مجلس تعطیل شود و نتواند نقش حیاتی خود را ایفا کند».

وی گفت:  در حال حاضر کشور بیشترین نیاز را به تصمیم‌گیری و بیان مطالب از تریبون مجلس دارد و تعطیلی مجلس با “مصالح کشور و عقلانیت” سازگاری ندارد. و این تعطیلی مجلس عادی نیست.

این  نماینده مجلس گفته که در حالی که بیماری کرونا “زندگی مردم را در ابعاد مختلف تحت تاثیر قرار داده است و نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده است، نقش مجلس شورای اسلامی چیست؟”

بهرام پارسایی نماینده اصلاح طلب مجلس نیز در این باره گفته که  در شرایطی که پزشکان و پرستاران در حال فداکاری برای مردم‌اند “مایه خجالت” است که نمایندگان در قرنطینه باشند. او گفته است با “شرمساری احساس می‌کنم در قرنطینه اخلاقی هستم تا قرنطینه سلامت.”

پارسایی افزود: تعطیلی مجلس به دستور چه کسانی است ؟ در این شرایط که مردم نیاز به کمک و حمایت دارند، ما را خانه نشین می کنید.

به گفته آشنایان امور مجلس در حکومت  ایران هیچگاه در موارد تعیین کننده قدرت و اختیار تصمیم گیری نداشته است. آخرین نمونه آشکاران چگونگی تصویب لایحه بودجه سال ۹۹ است.که به بهانه ویروس کورونا  مجلس را تعطیل کردند و بررسی مجدد لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ را بر اساس دستور هیئت رئیسه مجلس به علی خامنه‌ای سپردند تا در این مورد از “حکم حکومتی” استفاده کند.

و نمونه دیگ، آن در جریان گرانی بنزین بود که به اعتراضات خونینی در آبان ماه گذشته منجر شد، و نشان داد که مجلس عملا هیچ کاره است