شمار بیماران مبتلا به کرونا در ایران از مرز ۱.۵ میلیون نفر گذشت اما حکومت ابتدا والدین “شهدا” را واکسینه می کند 

وزارت بهداشت حکومت ایران اعلام کرد با شناسایی ۸۰۱۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در ایران، شمار مبتلایان به این بیماری در کشور از مرز یک میلیون و پانصد هزار نفر گذشت.

اما عبدالرضا عباسپور معاون بهداشت و درمان “بنیاد شهید” اعلام کرده که  والدین شهدا، جانبازان شیمیایی و جانبازان بالای ۵۰ درصد از افرادی هستند که در گام نخست واکسیناسیون برای مقابله با کرونا در ایران واکسن خواهند زد.

در حال حاضر بر اساس اعلام وزارت بهداشت، ۹ شهر در وضعیت قرمز، ۳۹ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۲۸ شهر در وضعیت زرد و ۱۷۲ شهر در وضعیت آبی قرار دارند.

شهرهای قرمز عبارتند از آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه.

رنگ‌بندی شهرها از نظر کرونا در شرایطی اعلام می‌شود که کارشناسان معتقدند تغییر این رنگ‌‌بندی، خود از عوامل ساده‌انگاری کرونا در ایران و افزایش سفرها و معاشرت‌ها است.

در حال حاضر واکسن روسی اسپوتنیک وارد ایران شده و واکسیناسیون کادر درمان با استفاده از آن در سراسر کشور آغاز شده است.

با این حال مقام‌های ایرانی اعلام کرده‌اند که از هند، کوبا و منابع دیگر نیز واکسن خریداری خواهند کرد.

خبرگزاری مهر وابسته به سپاه پاسداران ، نیز به نقل از کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر ایران خبر داده که جمهوری اسلامی در حال «هماهنگی‌های لازم» برای واردات واکسن چینی کرونا است.

همتی اعلام کرده، «تا پیش از پایان سال جاری این واکسن وارد کشور خواهد شد.»

وی افزود: «هلال احمر در واردات واکسن روسی نقشی نداشته اما برای دیگر واکسن‌ها از کشورها و منابع دیگر در حال فعالیت هستیم.»

تلاش حکومت ایران برای واردات واکسن چینی کرونا در حالی مطرح می‌شود که چین در دنیا به شدت به دلیل پنهان کاری در زمینه ویروس کرونا به شدت از سوی جامعه جهانی تحت فشار قرار دارد.

یکی از اعضای تیم سازمان بهداشت جهانی که ماه گذشته میلادی برای تحقیق درباره منشاء ویروس کرونا به چین سفر کرده بودند، اعلام کرده است این کشور از ارائه اطلاعات خام مربوط به ۱۷۴ نفری که چین برای اولین بار از ابتلای آنها به ویروس کرونا در شهر ووهان خبر داده بود، خودداری کرده است.

بر اساس ادعای دولت چین، اولین موارد ابتلا به کرونا در شهر ووهان در دسامبر پارسال مشاهده شده است.