شمار جان باختگان در اسرائیل به دوازده تن رسید و شمار مبتلایان از ۳۴۰۰ نفر فراتر رفت/ قرنطینه شدیدتر می شود

شمار جان باختگان در اسرائیل به دوازده تن رسید و شمار مبتلایان از ۳۴۰۰ نفر فراتر رفت/ قرنطینه شدیدتر می شود

شمار جانباختگان ویروس کورونا در اسرائیل به دوازده تن رسید و تعداد مبتلایان نیز با بامداد امروز (شنبه) ۳۴۶۰ تن گزارش شد که در مقایسه با روز گذشته، دو فوت کرده و بیش از سیصد نفر مبتلای جدید نشان می دهد و همچنان موجب نگرانی شدید مقامات است و دولت را ناچار می سازد مقررات قرنطینه را حتی بیش از ابعاد کنونی آن، شدیدتر کند.

ارزیابی بر آن است که اسرائیل اگر تصمیمات سختگیرانه تری را به اجرا نگذارد، شمار مبتلایان هر چند روز یکبار ممکن است دو برابر شود و در کوتاه ترین مدت به یک میلیون نفر برسد.

در بیست وچهار ساعت گذشته، ۴۲۵ نفر بر شمار مبتلایان در اسرائیل افزوده شده است که به نسبت جمعیت این کشور، رقم نگران کننده ای را نشان می دهد. در همین حال، ۸۹ نفر نیز به طور کامل شفا یافته اند که ده تن بیشتر از روز ماقبل می باشد. شمار افراد قرنطینه نیز هر روز بالا می رود و به شصت هزار نفر رسیده است.

در خانه ماندن و تماس نداشتن با افراد دیگر، مهمترین راه برای کند کردن شتاب ابتلا به کورونا تشخیص داده شده است و از این رو نخست وزیر اسرائیل بر این باور است که از شامگاه فردا (یکشنبه) مقررات شدیدتر به اجرا گذاشته شود.

مفهوم این تصمیم، فلج شدن بخش بزرگتری از اقتصاد اسرائیل می باشد که با مخالفت برخی کارشناسان وزارت اقتصاد و دارای روبرو شده است. ولی نتانیاهو که خود دارای تحصیلات در امور اقتصادی می باشد، از گسترش سختگیری ها حمایت می کند.

کارشناسان اقتصادی می گویند که اسرائیل در شرایط نسبتا خوبی با مصیبت کورونا روبرو گردید. اقتصاد اسرائیل در مقایسه با بسیاری از کشورها یک اقتصاد قوی محسوب می شود و می تواند بیشتر از کشورهای دیگر دوام یابد. با این همه، اگر بحران کورونا چند ماه ادامه یابد، اقتصاد اسرائیلی نیز دوام نخواهد آورد.

مشکل دیگر آن است که اگر موارد ابتلا به سرعت کنونی بالا رود، به زودی بیمارستان های کشور قادر به رسیدگی به بیماران نخواهند بود و خدای ناکرده ممکن است لحظه ای برسد که به علت کمبود دستگاه های تنفسی در بیمارستان ها، این دستگاه در مورد افراد بسیار سالخورده و بیمار قطع شود و به افراد دیگری وصل گردد که جوان تر هستند و بخت بهبودی بیشتری دارند.

به موجب آمار بامداد امروز (شنبه) حدود چهل تن از بیماران، در بیمارستان های مختلف تحت درمان قرار دارند که حال چند تن از آنان وخیم تشخیص داده شده است.

ارتش اسرائیل قصد دارد امکانات درمانی و پزشکی خود را به طور کامل در اختیار دولت بگذارد. همچنین قرار است دو گردان از نو سربازان اسرائیلی به افراد پلیس بپیوندند تا بتوانند مقررات منع آمد و شد را به طور کامل عملی سازند. از روز جمعه افراد پلیس در خیابان های شهرهای پرجمعیت در حال گشت هستند و اگر کسی به جهت از خانه خارج شده باشد، جریمه نقدی خواهد شد.