شمار جان باختگان و مبتلایان در اسرائیل به سرعت بالا می رود و مقررات قرنطینه جدی تر می شود

شمار جان باختگان از بیماری ناشی از ویروس کورونا در اسرائیل، در ساعات پیش از ظهر امروز به پنج تن رسید و این در حالی که تا هفته پیش کسی فوت نکرده بود.  تنها در شبانه روز گذشته، سه تن فوت کرده اند که همگی آنها افراد سالخورده ای بودند که سابقه بیماری های دیگر داشتند. آخرین جانباخته ۷۶ سال سن داشت و پیش از او یک بیمار ۸۷ ساله درگذشت. همچنین شمار مبتلایانی که ابتلای آنان محرز شده، از دو هزار نفر فراتر رفته است. از میان مبتلایان، تا کنون ۵۸ تن شفا یافته اند. هم اکنون بیش از ۶۳ هزار نفر در قرنطینه به سر می برند.

با به کار گرفتن تجهیزات و امکانات جدید، شمار معاینات پزشکی برای تشخیص ویروس به پنج هزار افزایش یافته است که این خود، یک موفقیت به شمار می آید زیرا کیت تشخیص بیماری، در سراسر جهان تقریبا نایاب شده و تهیه آن بسیار دشوار است. چند کارخانه اسرائیلی به تولید این کیت پرداخته اند.

در ادامه تلاش برای کاهش سرعت شیوع کورونا ، از امشب (چهارشنبه) محدودیت های بیشتری به اجرا گذاشته می شود که هدف آن، در خانه ماندن هرچه بیشتر اهالی و عدم تماس با افرادی است که ممکن است به ویروس مبتلا باشند و هنوز از آن آگاه نشده اند. آگاهان می گویند که این تصمیمات به مفهوم قرنطینه کامل نیست، ولی شامل اقداماتی است که احتمال ابتلا به ویروس را به حداقل می رساند و در همان به زندگی مردم آسیب جبران ناپذیر نمی رساند و موجب فروپاشی کامل اقتصاد کشور نمی شود.

جلسه هیات دولت برای بررسی این توصیه ها و تصمیم گیری، ساعت های متمادی ادامه داشت و تصمیم نهایی در ساعات دیروقت شب گرفته شد و اجرای مقررات به امشب موکول گردید تا مردم بتوانند خود را آماده اجرای آن سازند.

نگرانی به این علت است که شیوع کورونا هر روز خیزش تازه ای دارد و در حالی که ابتلای صد مورد اول یک ماه طول کشید، در ظرف دو هفته به یک هزار تن افزایش یافت و اگر جلوی آن گرفته نشود، ممکن است در یک ماه آینده به یک صد هزار نفر برسد.

مقامات وزارت بهداشت می گویند که در بدبینانه ترین احتمال، ممکن است بیش از یک میلیون نفر از اهالی اسرائیل مبتلا شوند و ده ها هزار نفر آنان جان خود را از دست بدهند.

بدون ارتباط با کورونا، هفته پیش در اسرائیل این بحث مطرح گردید که اهالی مرکز کشور به بیش از یک و نیم میلیون محل دفن جدید نیاز دارند.

بیشترین بخش از جمعیت اسرائیل در مرکز کشور زندگی می کند و طبق قوانین دینی یهود، گورستان ها را تا ابدالآباد نباید خراب کرد و این در حالی که در ادیان دیگر و کشورهایی جز اسرائیل، پس از چهل سال می توان گورها را ویران ساخت. به اعتقاد یهودیان باورمند، هنگامی که آخر زمان فرا رسد و ماشیح (مهدی موعود یهودیان) ظهور کند، مردگان از قبر بیرون خواهند آمد و زندگی دوباره را از سر خواهند گرفت.

 

تلاش پلیس اسرائیل برای اجرای ممنوعیت حضور در اماکن عمومی، از دیروز آغاز شده و آنانی که بی جهت از خانه خارج شده اند جریمه نقدی می شوند و باید به خانه بازگردد. ارزیابی بر آن است که اکثریت بزرگ مردم از مقررات پیروی می کنند ولی هنوز کسانی هستند که نسبت به آن بی اعتنایی نشان می دهند.

کارشناسان بانک مرکزی اسرائیل ارزیابی می کنند که بحران کورونا ممکن است بین ۲۵ میلیارد دلار تا سی میلیارد دلار به اقتصاد اسرائیل آسیب وارد آورد. برخی از کارشناسان، میزان آسیب را حتی از این مقدار نیز بیشتر ارزیابی می کنند و بر این گمان هستند که با پایان گرفتن فاجعه کورونا، چند سال طول خواهد کشید تا اقتصاد اسرائیل بتواند به سطح کنونی باز گردد.

اسرائیلیان می گویند که کورونا قواعد بازی را به کلی دگرگون کرده و بازار اقتصاد دنیا باید شیوه های تازه ای در پیش گیرد، که همین امر نیز ممکن است فرصت های تازه ای در برابر صنایع و صادرات اسرائیل قرار دهد.

نمای بیرونی بانک مرکزی اسرائیل در اورشلیم که سیاست های پولی دولت و کشور را تعیین می کند