شمار روزانۀ قربانیان ویروس کورونا در ایران از ٢٠٠ نفر بیشتر شده است

آخرین آمار کورونا در ایران: در ۲۴ گذشته تاکنون، ۲۱۵ تن جان باختند و ۲۵۹۸ نفر مبتلا شدند

سخنگوی  وزارت بهداشت اعلام کرد: «از ظهر گذشته تاکنون (دوشنبه)  ۲۱۵ تن  از مبتلایان جان دادند، که ۷ تن در مقایسه با روز قبل افزایش نشان می دهد و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به  ۱۷ هزار و ۴۰۵ تن  رسیده است».

سیما لاری گفت:  «در ۲۴ ساعت اخیر،  ۲۵۹۸ تن دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۸۷ تن از روز قبل بیشتر است و در مجموع به ۳۱۲ هزار و ۳۵ تن رسیده است».

خانم لاری افزود: ۴۱۰۴ تن از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند و حالشان بسیار وخیم است .

او گفت:   استانهای مازندران، تهران، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استانهای فارس، ایلام، لرستان، هرمزگان، زنجان، قزوین، آذربایجان غربی، بوشهر، همدان، قم، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.

 

در  ادامه این خبر، یکی از متخصصان دانشگاه علوم پزشکی دزفول  نیز گفت که پیامدهای مستقیم و فوری بی‌احتیاطی‌های بهداشتی کاملاً مشهود است. به گفتۀ او “هر زمان که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بشکند، پس از ۱۰ روز باید منتظر فاجعه باشیم”.

همچنین انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، درباره تاثیر برگزاری تجمعات در شیوع ویروس کرونا هشدار داد ه و گفت: به این طریق  «تلاش‌های مدیریتی در کنترل بیماری و زحمات کادر درمان» را اکام  خواهد ماند.

علیرضا زالی، سرپرست ستاد مقابله با کورونا در  تهران، نیز گفت:  شکست دادن اپیدمی کورونا شعار است و نباید “نگاه هیجانی زودرس” داشت. از نظر او بیماری “قطعاً امواج چندین‌باره خواهد داشت” و “تنها راه حل، شکستن زنجیرۀ انتقال است”.

دکتر فرهاد باقریان از دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز گفته است: “موج دوم کرونا باعث ایجاد همه‌گیری در سطح شهر با آماری به مراتب بالاتر از موج اول شده و حدود ۴۰ درصد بیمارستان‌های شهر از بیماران کرونایی پر شده است”. اما او نیز مشخص نکرد که موج دوم از کی شروع شده.

دکتر باقریان گفت: “بسیاری از خانواده‌ها از ترس ابتلا به ویروس کرونا به مطب پزشکان یا مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند و این موضوع سبب وخیم تر شدن حال بیمار و یا در نهایت مرگ وی می‌شود”.

در این وضعیت، با نزدیک شدن ایام محرم، مسئلۀ برگزاری عزاداری‌ها سؤالات و نگرانی‌های زیادی را برانگیخته است. تاکنون علی خامنه‌ای و حسن روحانی گفته‌اند که عزاداری‌ها باید بر اساس دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شود.  رضا عزت‌زمانی مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی قم نیز تاکید کرده که همه هیأت‌های عزاداری باید از این دستورالعمل‌ها پیروی کنند. اما با این حال برخی محافل سنتی و محافظه‌کار،  همچنان اصرار دارند که مراسم مثل سالهای گذشته برگزار گردد.