شمار زیادی از نمایندگان مجلس ، خواستار استیضاح حسن روحانی به علت دستور بازگشایی مدارس، شدند

ولی اسماعیلی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با انتشار توییتی در این زمینه بازگشایی مدارس را یک اقدام «شتاب‌زده» خواند و به وزیر آموزش و پرورش هشدار داد:  منتظر سوال و استیضاح باشد.

او همچنین با کنایه خطاب به مسئولان دولت نوشت بر خلاف «آقازاده‌های حضرات» که در ولنجک «غرق در بهترین امکانات‌اند؛ دانش آموزان مناطق محروم حتی آب برای شستن دست‌ ندارند».

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس هم هم رعایت دستورالعمل های  بهداشتی توسط دانش‌آموزان را «شوخی» خوانده و گفته است: « از وزیر شنیدم که با روش‌های اروپا مدارس را بازگشایی می‌کنیم. این شبیه شوخی است که مدارس را به ویژه در مناطق محروم با اروپا مقایسه کنیم».

او روحانی را تهدید کرد اگر اتفاقی برای دانش‌آموزان بیفتد، «ابتدا رئیس جمهوری باید پاسخگو باشد بعد وزیر آموزش و پرورش»، شهریاری در ادامه افزود:  « اگر سلامت تنها یک نفر از دانش آموزان به خطر بیفتد ما برخورد خواهیم کرد. بسیاری خانواده‌ها توان خرید ماسک ندارند».

حمیدرضا حاجی بابایی، رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس نیز گفته است تصمیم درباره بازگشایی مدارس «شوخی» نیست و « اگر موج سوم کرونا راه بیفتد مدیریت ۱۵.۵ میلیون معلم و دانش‌آموز، کار سختی است».

با وجود این انتقادات مراسم روز بازگشایی مدارس امروز (شنبه) ۱۵ شهریور با حضور حسن روحانی برگزار شد. رئیس‌جمهوری ایران در بازگشایی حضوری مدارس گفت:  «سلامت-آموزش» غلط است.

به علاون نمایندگان، برخی مقامات دولتی نیز به این اقدام دولت انتقاد کردند.

در تازه‌ترین اظهار نظر، آرش نجیمی، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان از علت بازگشایی مدارس اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته است این استان از نظر شیوع کورونا در وضعیت قرمز است و ستاد استانی مبارزه با این بیماری ، بازگشایی مدارس در این استان را یک هفته به تاخیر انداخته است.

عباس آقازاده  رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی نیز دو روز پیش از بازگشایی حضوری مدارس در نامه‌ای به ستاد ملی مدیریت کورونا، هشدار داده بود که  دستور «بازگشایی حضوری مدارس» با شرایط همه‌گیری کورونا با  وضعیت قرمز بسیاری از مناطق کشور همخوانی ندارد، و به وقوع «فاجعه انسانی» می انجامد.

این اظهارنظر در حالی مطرح می‌شود که مقام‌های وزارت آموزش و پرورش می‌گویند با اعتماد به مسئولان وزارت بهداشت اقدام به بازگشایی مدارس کرده‌اند.