شمار قربانیان کورونا با شتاب بالاتر می رود و وزارت بهداشت آن را همانند دوران جنگ توصیف می کند

در واکنش به دو برابر شدن قربانیان روزانه در یک هفته اخیر، وزارت بهداشت هشدار داده گفت: «کورونا در کشور روزانه بیش از دوران جنگ، قربانی می‌گیرد»

معاون وزارت بهداشت در این باره گفت: شمار جان‌باختگان ایران در جنگ میان عراق و ایران روزانه ۶۶ نفر بود، اما در حال حاضر کرونا هر روز جان ۱۰۰ نفر را در کشور می‌گیرد.

ایرج حریرچی افزود:  تردیدهای جدی نسبت به آمار رسمی ارائه‌شده از سوی وزارت بهداشت ن در زمینه شمار قربانیان و مبتلایان کرونا در ایران وجود دارد.

این در حالی که سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت،  روز گذشته (دوشنبه)  برای دومین بار در طول دو ماه گذشته، از سه رقمی شدن آمار قربانیان کرونا خبر داد و گفته بود که   ۱۱۳ نفر دیگر از بیماران مبتلا به کرونا جان خود را از دست دادند.

دکتر رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت  نیز گفت: استانی عاری از کورونا در کشور نداریم ،.موج دوم و سوم  اغاز شده است.

ملک زاده افزود: اپیدمی کورونا رو به افزایش است و وزارت بهداشت  از دولت خواسته است  که محدودیت‌ها و سختگیری‌های اجتماعی برای رعایت اصول بهداشتی به صورت هوشمند برگردد.

علی اکبر حق دوست رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی کورونا نیز گفته است که  متاسفانه وضعیت اپیدمی این بیماری برای مردم عادی شده است و بخش زیادی از مردم اصول بهداشت فردی و اجتماعی و فاصله گذاری را را رعایت نمی کنند.

و در حالی که شیوع کرونا در ایران، طی هفته‌های گذشته رو به افزایش بوده و بار دیگر آمار ابتلا و جان‌باختن بر اثر این بیماری به شدت بالا رفته، شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد:  نماز جمعه در تهران از هفته آینده برگزار می‌شود.

آخرین آمار کورونا در شبانه روز گذشته در ایران:     ۱۱۵ تن جان باخته اند  و ۲۵۶۳ نفر مبتلا شده اند.  این یکی از بالاترین آمارها از هنگام شیوع کورونا در ایران است.

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد: در شبانه روز گذشته تاکنون (سه شنبه) ۱۱۵ تن از مبتلایان جانشان را از دست داده‌اند؛ که ۲ تن از روز قبل بیشتر است و مجموع جان‌‌باختگان این بیماری به ۹ هزار و ۶۵ تن رسیده است

سیما سادات لاری، گفت: در ۲۴ ساعت اخیر،تاکنون  ۲۵۶۳  تن  دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود ۱۱۴تن  از روز قبل بیشتر است و در مجموع به ۱۹۲ هزار و ۴۳۹ تن رسید.

لاری افزود : بر شمار استان های قرمز افزوده شده و از ۵ استان به ۱۰ استان رسیده است.

استان‌های خوزستان، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، لرستان، کرمانشاه، گلستان، هرمزگان، کردستان و سیستان و بلوچستان در وضعیت قرمز قرار دارند.

لاری به آمار کرونا در استان تهران اشاره ای نکرده است در حالیکه علیرضا زالی سرپرست  ستاد مقابله با کورونا گفته بود  که در شبانه روز گذشته ۲۶۰ نفر مبتلا و  ۲۴ نفر جان باخته اند

همچنین در رسانه های اجتماعی فیلمی از افشاگری یک پرستار از جوانرود در حین انتقال بیماران کرونایی به کرمانشاه

منتشر شده که در آن نشان میدهد که بیماران را با کاروانی از آمبولانس به مرکز استان می برند .در این فیلم پرستار جوانرودی به زبان کردی می گوید : چند روز است که بیماران را به کرمانشاه انتقال می دهیم .بیمارستان ها پر شده و تخت خالی وجود ندارد . وضعیت بالاتر از قرمز است.

فرزین رضاعی، رییس دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز از  وضعیت بحرانی این استان خبر داد و گفت: اگر  مردم همکاری نکنند تیر به ماه عزاداری تبدیل می‌شود

حسین فرشیدی،رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز گفته است که تعداد بیماران جان‌باخته کرونا در هرمزگان طی دو هفته سه برابر شد

او افزود:  «وضعیت این استان وخیم است، هر روز نیازمند ۴۸ تخت برای بستری کردن مبتلایان جدید بد حال هستیم که تامین این تخت‌ها نیازمند توسعه تجهیزات، کادر درمانی و فضای بیشتر است و به زودی دچار کمبود فضا برای بستری شدن بیماران خواهیم شد».

حسین فرشیدی گفت که «از مجموع ۲۸ هزار آزمایش کورونا در هرمزگان ، هشت هزار و ۴۰۰ بیمار مبتلا شناسایی شده است».