شمار قربانیان کورونا در اسرائیل از مرز ۲۰۰۰ تن گذشت، ولی درصد مرگ و میر همچنان بسیار پایین است

شمار قربانیان ویروس کورونا در اسرائیل به اوج تازه ای رسید و امروز (سه شنبه) از مرز دو هزار نفر نیز فراتر رفت و به دوهزار و بیست تن رسید. گرچه این رقم برای اسرائیلیان بسیار تاسف انگیز است، ولی در مقایسه با کشورهایی که با شیوع گسترده این ویروس روبرو بوده اند، درصد پایین تری را نشان می دهد. با توجه به آن که نزدیک به سیصد هزار نفر در اسرائیل به این بیماری مبتلا شده اند، رقم دو هزار نفر جان باخته، حتی به یک درصد نیز نمی رسد و این در حالی که در برخی کشورها حدود هشت درصد و حتی بیشتر بوده است.

این امر نشان می دهد که سطح درمان پزشکی در اسرائیل بسیار بالاتر از اکثر کشورهای دیگر می باشد. هم اکنون ۵۱ هزار بیمار فعال در اسرائیل وجود دارد، ولی شمار بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند و حال آن ها وخیم اعلام شده، تنها ۸۰۱ نفر است و بقیه در خانه های خود مراحل شفایابی را یم گذرانند.

مانند همیشه، گروه های مختلف کارشناسان بیماری های همه گیر و رهبران سیاسی و اقتصادی کشور پیرامون مسئله چگونگی رویاروی با این ویروس، دچار اختلاف نظرهای گسترده هستند. در حالی که نخست وزیر و برخی مقامات وزارت بهداشت بر این گمان هستند که برای متوقف ساختن ابتلای افراد، باید مقررات قرنطینه سخت تر گردد، برخی کارشناسان اقتصادی و حتی پزشکان برجسته می گویند که نباید مقررات قرنطینه در حدی سختگیرانه باشد که موجب خفه کردن فعالیت های اقتصادی و کسب و کار، و همچنین افزایش بیکاری گردد.

آنان می گویند: ادامه بیکاری، نه تنها بودجه کشور را تحلیل می برد، بلکه موجب بروز عوارض روانی نیز می شود و بنابراین، حتی اگر شمار جانباختگان کمی افزایش یابد، باید بین مبارزه با ویروس و حفظ تندرستی روانی و اقتصادی کشور توازنی ایجاد کرد.

آن چه که باعث تاسف بسیار در اسرائیل است، نتایج این ارزیابی می باشد که نیمی از افراد میانسال و سالخورده به ویروس کورونا مبتلا شده اند، از قشر مذهبی متعصب کشور هستند و این در حالی که درصد آن ها در ساختار جمعیتی اسرائیل از پانزده درصد، و حتی پائین تر از آن، فراتر نمی رود. برخی روحانیون مذهبی به پیروان خود توصیه کرده اند از نماز خواندن و حضور در نمایشگاه ها نهراسند، زیرا پروردگار شفابخش است.

همچنین، رویدادی که با خشم مردم روبرو گردید، خبری بود که به موجب آن یکی از افسران هنگ تکاوران ارتش، بی اعتنا به مقررات کورونا، همراه با بیست سرباز خود، در تالاری به نیایش پرداخته و موجب ابتلای چندین سرباز شده است.