شمار قربانیان کورونا در اسرائیل به ده تن رسید. با امکانات الکترونیک پیشرفته پنجاه مبتلا شناسایی شدند

سمار قربانیان کورونا در اسرائیل پیش از ظهر امروز (آدینه) به ده تن افزایش یافت و بیم آن میرود که در ساعات و روزهای آینده بر شمار آن افزوده شود. همچنین تعداد مبتلایان به ویروس ، گرچه روز گذشته کمتر شده، ولی هنوز نمی تواند نشان امید باشد و باید دید که آیا در روزهای آینده بالاتر خواهد رفت، و یا کند شدن شتاب آن جنبه موقت داشته است.

از روز گذشته مقررات شدیدتری در مورد آمد و شد در خارج از خانه به اجرا گذاشته شده، ولی میزان تاثیر آن دو هفته دیگر آشکار خواهد شد.

دو تن افرادی که در شبانه روز اخیر جان باختند، دو فرد ۷۶ ساله و ۹۳ ساله بودند که هر دو بیماری های مزمن دیگری نیز داشتند.

شمار مبتلایان به ویروس، که بیماری آن ها قطعی شده، بالای سه هزار نفر است که در کنار آن، شمار افرادی که کاملا شفا یافته اند به ۷۹ تن رسیده است. حدود شصت هزار نفر در قرنطینه به سر می بردند و شمار بیکاران از ششصد هزار نفر فراتر رفته که ۲۱ درصد از کل نیروی کار در اسرائیل می باشد.

نخست وزیر و مقامات امور اقتصادی و مالی اسرائیل هنوز در مورد میزان تعطیل کارخانجات و اماکن کاری به توافق نرسیده اند. نخست وزیر خواهان شدیدتر کردن محدودیت ها می باشد. ولی مقامات اقتصادی می گویند که اگر در نتیجه این کار، اقتصاد اسرائیل بیمار شود، بر شدت آسیب ویروسی خواهد افزود.

یک پزشک اسرائیلی، امروز در مصاحبه با خبرنگاران درباره ابعاد بیماری، در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود، اظهار داشت که یکی از دردناک ترین جنبه های بیماری آن است که وقتی از فرد بیمار سلب امید شد، هیچ یک از بستگانش اجازه ندارد در کنار او باشد و بیمار در تنهایی و انزوا چشم از جهان فرو می بندد و پزشکان ابراز عجز می کنند که چرا نمی توانند از رنج فرد محتضر بکاهند.

سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل (شاباک) با استفاده از امکانات الکترونی پیشرفته خود توانسته است بیش از پنجاه نفر افرادی را که به ویروس مبتلا شده اند و خودشان اطلاع نداشتند، شناسایی کند و به آزمایش بفرستد.

سخن از افرادی است که در یک ماه اخیر در مسیر افراد دیگری قرار گرفته اند که معلوم شده حامل ویروس کورونا بوده اند.

شاباک با استفاده از نوآوری های الکترونیک، مسیر این افراد را شناسایی می کند و دقیقا مشخص می سازد که در چه روزی، در چه ساعت و دقیقه ای، آن ها در کدام نقطه حضور داشته اند. در همان حال، شاباک اکثر افرادی را که در همان روز و ساعت و دقیقه در آن نقطه و در فاصله کمی از فرد مبتلا بوده اند، شناسایی می کند و برای آن ها هشدار می فرستد که بروند و خود را معاینه کنند.