شمار مبتلایان به کرونا در نقاط مختلف جهان

شمار مبتلایان به کرونا تا صبح یکشنبه در نقاط مختلف جهان به بیش از یک میلیون و دویست‌هزار تن رسید و شمار قربانیان نیز از مرز ۶۶هزار تن گذشت؛ آمریکا می‌گوید هفته‌ای مرگبار را در پیش رو دارد اما از آمار مرگ‌ومیر در اسپانیا اندکی کاسته شده است.

در حال حاضر بیشترین تعداد مبتلایان به ترتیب در آمریکا، اسپانیا و ایتالیا هستند و سه کشور ایتالیا، اسپانیا و فرانسه شاهد بیشترین قربانی بر اثر کرونا بوده‌اند.

در آمریکا شمار مبتلایان به کرونا نزدیک به ۳۱۲ هزار تن گزارش شده (بیشترین تعداد در جهان) و تاکنون مرگ بیش از هشت‌هزار تن از آنان تایید شده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، روز شنبه در نشست خبری روزانه‌اش درباره کرونا به خبرنگاران گفت «سخت‌ترین هفته» برای آمریکا در راه است.

در بین ۵۰ ایالت آمریکا نیویورک بدترین وضعیت را دارد و روز شنبه این ایالت شاهد مرگبارترین روز خود از ابتدای همه‌گیری کرونا بود.

اندرو کومو، فرماندار نیویورک، گفت در شبانه‌روز اخیر ۶۳۰ مرگ بر اثر کرونا ثبت شد که بالاترین میزان از زمان ورود کرونا به آمریکا محسوب می‌شود و شمار جان‌باختگان در این ایالت را به سه‌هزار و ۵۶۵ تن رساند.

با این حال آمار مرگ‌ومیر بر اثر کرونا در اسپانیا برای سومین روز متوالی کاهش یافته است.

مقام‌های بهداشتی اسپانیا روز یکشنبه اعلام کردند در شبانه‌روز اخیر ۶۷۴ تن دیگر در این کشور جان باختند و تعداد قربانیان مجموعا به ۱۲هزار و ۴۱۸ تن رسید.

۶۷۴ جان‌باخته پایین‌ترین میزان مرگ‌ومیر طی ده روز گذشته است و از روز پنج‌شنبه که شمار مرگ‌های جدید ۹۵۰ نفر اعلام شد، سومین روز پیاپی است که ارقام اندکی کاهش نشان می‌دهد.

مقام‌های بهداشتی اسپانیا می‌گویند برآورد اولیه حاکی از آن است که منحنی شیوع به نقطه اوج رسیده و احتمال دارد شیب نمودار به سوی پایین میل کند.

پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، روز شنبه وضعیت اضطراری در این کشور را برای سه هفته دیگر تمدید کرد.

در ایتالیا نیز که بیشترین تعداد جان‌باختگان در سراسر جهان را دارد روز شنبه اعلام شد با مرگ ۶۸۱ نفر در شبانه‌روز اخیرش، شمار قربانیان مجموعا به بیش از ۱۵هزار و سیصد تن رسیده اما این کمترین میزان مرگ در ده روز اخیر به شمار می‌رود.

پس از ایتالیا و اسپانیا، سومین کشوری که شاهد بیشترین قربانی بر اثر کرونا بوده فرانسه است؛ با بیش از ۷ هزار و پانصد جان‌باخته از مجموع ۹۱هزار مبتلا.

در فرانسه نیز تمهیدات برای مقابله با شیوع کرونا ادامه دارد و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری این کشور، تاکنون چندین بار گفته است: «ما در جنگ هستیم».

در روزهای شنبه و یکشنبه که هوای برخی کشورهای اروپایی آفتابی بود، مقام‌های این کشورها به شهروندان خود هشدارهایی جدی دادند که از قرنطینه خارج نشوند.

همچنین قرار است در رویدادی کم‌سابقه شامگاه یکشنبه پیامی از الیزابت دوم، ملکه بریتانیا، برای مردم کشورش پخش شود.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌ها، نیز خواستار «شجاعت» مردم جهان در مقابله با بیماری کرونا شده است.

در کشورهای آسیایی نیز از بیم نرخ احتمالا بالای شیوع، مقرراتی سخت‌گیرانه وضع شده و برخی از کشورهای جنوب شرقی آسیا قرنطینه کامل اعلام کرده‌اند.

در ژاپن نیز شینزو آبه، نخست‌وزیر این کشور، برای اعلان وضعیت اضطراری به‌شدت تحت فشار است؛ به ویژه پس از روز شنبه که اعلام شد توکیو ۱۴۳ مبتلای جدید داشته و رکوردی تازه ثبت کرده است.

شمار مبتلایان به کرونا در سراسر ژاپن به بیش از سه‌هزار نفر (با نزدیک به ۸۰ مرگ) رسیده و برگزاری مسابقات المپیک در این کشور یک سال به تعویق افتاده است.