شمار مبتلایان به کورونا در اسرائیل تا دو روز دیگر ممکن است به یکصد نفر برسد. تدابیر احتیاطی بیشتر شده است

در اسرائیل نیز همانند بسیاری از کشورهای دیگر، تلاش برای مهار کردن شیوع ویروس کورونا ادامه دارد و وزارت بهداشت اسرائیل از امروز (چهارشنبه) مقررات سختگیرانه بیشتری را به اجرا گذاشته و توصیه کرده که بسیاری از همایش های غیرضروری و گردآمدن در یک مکان عمومی باطل شود.

تا بامداد امروز، شمار مبتلایان به ویروس به ۷۵ نفر رسید و بیم آن میرود که تا پایان هفته، بر صد تن بالغ شود. برای نخستین بار، یک کودک نه ساله نیز حامل ویروس تشخیص داده شد.

ارتش اسرائیل برای مهار کردن ویروس در پادگان ها به بسیج نیروهای ذخیره پرداخته است و تدابیر ایمنی بیشتری انجام گرفته است.

بنیامین نتانیاهو روز گذشته در نزدیکی فردی بوده که به طور قطع حامل ویروس کورونا تشخیص داده شده است، ولی خود را به این علت قرنطینه نکرد.

وزارت بهداشت به مردم توصیه کرده تا آن جا که ممکن است، وارد بیمارستان ها نشوند. همچنین توصیه شده که افراد به دیدار بستگان سالخورده خویش در پیرخانه ها نروند. احتمال تعطیل کردن همه مدارس و نهادهای آموزشی کشور نیز مورد رسیدگی جدی قرار دارد. همچنین، امکان محدود کردن رفت و آمد مردم با اتوبوس ها و وسائط نقلیه عمومی مورد بررسی می باشد. شماری از دست اندرکاران امور کشور با این توصیه ها مخالفت می ورزند.

سفرهای خارجی از اسرائیل، تقریبا به صفر رسیده و شرکت هواپیمایی العال اکثر پروازهای خود را باطل کرده است و مسافرانی که از خارج باز می گردند، خود را داوطلبانه به مدت دو هفته قرنطینه می کنند.

وزارت بهداشت توصیه می کند هر کس که ناراحتی ریوی، همراه با تب دارد، خود را برای معاینه معرفی کند. این دو پدیده بارزترین علامات در مورد ابتلای احتمالی به کورونا تشخیص داده شده است.

رایزنی در دفتر نخست وزیری درباره راه های مبارزه با ویروس همچنان ادامه دارد و نتانیاهو این جریان را از نزدیک دنبال می کند. در این مشورت ها نمایندگان همه وزارتخانه ها و دست اندرکاران درمانی و پزشکی نیز شرکت دارند.

دو تن اسرائیلی که ماه گذشته در کشتی تفریحی دایموند پرینسس مبتلا به کورونا شدند و در ژاپن مورد درمان قرار گرفتند، کاملا بهبود یافته اند و در روزهای آینده به کشور باز می گردند.

گسترش بیماری کورونا، بر فعالیت قانونی رئیس جمهوری اسرائیل نیر تاثیر گذاشته است. زیرا پس از اعلام نتایج رسمی انتخابات اسرائیل، از امروز (چهارشنبه) رشته رایزنی های پرزیدنت روبی ریولین با نمایندگان احزاب مختلف کوتاه تر از پیش انجام خواهد شد. هدف این رایزنی آن است که مقام رئیس جمهوری تصمیم بگیرد ماموریت تشکیل کابینه آینده را به عهده کدامیک از رهبران سیاسی محول کند. معمولا این مشاوره ها در دو روز انجام می گرفت، ولی قرار است این بار در یک روز انجام گیرد.

در اسرائیل تاکنون هیچ فردی به علت ابتلا به کورونا فوت نکرده است.