شمار مبتلایان به کورونا در اسرائیل ۳۰۴ نفر اعلام شد، ولی ممکن است یک هزار نفر هنوز شناسایی نشده اند

با وجود همه اقدامات احتیاطی که در روزهای اخیر در اسرائیل به اجرا گذاشته شده، ویروس کورونا همچنان به سرعت پیش می رود و شمار مبتلایان تا بامداد امروز (سه شنبه) به ۳۰۴ نفر رسیده که ده ها تن از روز قبل بیشتر است. ولی هنوز شمار آنانی که در بیمارستان بستری هستند همان دوازده نفر باقی مانده که حال دو تن از آنان وخیم اعلام شده و بقیه در حال متوسط و یا سبکی هستد. همه مبتلایان دیگر در خانه خود در حال قرنطینه هستند و به آن ها توصیه شده است که از تماس حتی با افراد خانواده خودداری ورزند.

آن چه موجب نگرانی بیشتر است آن که شماری از پزشکان، کارشناسان امور آزمایشگاهی و حتی بانویی که معاون وزارت بهداشت در این بخش هستند، به ویروس مبتلا شده اند و یا ممکن است مبتلا شده باشند و باید خود را قرنطینه کنند. ولی خوشبختانه هنوز کسی فوت نکرده است.

وزارت بهداشت تائید می کند که با کمبود امکانات و تجهیزات ایمنی روبرو می باشد، زیرا هرگز ارزیابی نمی شده که یک بیماری این چنین به سرعت در کشور شایع شود.

معاون وزارت خانه در یک مصاحبه رسانه ای گفت که اکنون با تلاش شبانه روزی، با همه کشورهای جهان تماس گرفته می شود تا مشخص گردد که از کدام کشور می توان به سرعت، برخی از اقلام مورد نیاز را خریداری کرد.

وزارت بهداشت در رسانه های الکترونی، مرتبا مسیر حرکت افرادی را که ابتلای آن ها قطعی شده، منتشر می سازد تا افرادی که در آن مکان و در آن لحظه حضور داشته اند، خود را قرنطینه کنند.

معاون وزارت بهداشت گفت که آن ها زودتر از بسیاری کشورهای دیگر و حتی کشورهای اروپایی، تدابیر احتیاطی زیادی به اجرا گذاشتند که اکنون شمار دیگری از کشورهای جهان از آن تقلید می کنند. ولی هرگز نمی توان مطمئن بود که این تدابیر کافی می باشد.

با آن که شمار مبتلایان، تنها ۳۰۴ نفر تا بامداد امروز اعلام گردیده، کارشناسان می گویند که ممکن است دست کم یک هزار و شاید هم دو هزار نفر دیگر نیز به این ویروس مبتلا گردیده اند و هنوز آثاری در آن ها تشخیص داده نشده و آزادانه همه جا می گردند و دیگران را مبتلا می کنند.

برخی از دست اندرکاران توصیه می کنند که اکثریت بزرگ افراد مستعد به ابتلا به این ویروس، به ویژه افراد سالمند و آنانی که سابقه بیماری دارند، مورد معاینه قرار گیرند. ولی کارشناسان وزارت بهداشت می گویند که نه تنها از نظر فنی، چنین کاری دشوار است، بلکه در چند مورد دیده شده که در دو معاینه اولیه، ویروسی تشخیص داده نشده، ولی در روز چهاردهم، یعنی آخرین روز قرنطینه، وجود ویروس مثبت تشخیص داده شده است.

آن چه اکنون مورد بحث و جدل قرار دارد پیشنهاد برخی از کارشناسان است که باید سراسر کشور را تعطیل کرد و به قرنطینه مبدل ساخت. زیرا تجربه ثابت کرده که این بهترین راه متوقف ساختن شیوع بیماری است. ولی برخی کارشناسان دیگر و دست اندرکاران امور اقتصادی اسرائیل، این پیشنهاد را غیرقابل اجرا و برای اقتصاد کشور زیان آور می دانند. زیرا نه تنها زندگی را بر مردم سخت می گرداند، بلکه اقتصاد کشور را به ورشکستگی می کشاند.

پیشنهادی که ممکن است از امروز (سه شنبه) و یا روزهای آینده به اجرا گذاشته شود، به حداقل رساندن کارمندان و کارکنان هر نهاد، شرکت و یا کارخانه است. همچنین وزیر دفاع اجازه داده که شصت هزار نفر کارگران فلسطینی که برای کار به اسرائیل می آیند، شب ها نیز در آنجا بمانند و جای کارگران اسرائیلی را که در خانه مانده و یا به قرنطینه رفته اند، پر کنند.

همچنین اعلام شد که دولت چندین هتل را در چند شهر کشور در نظر گرفته، که اگر شیوع کورونا همه گیر شد، هزاران نفر از مبتلایان بتوانند در آن هتل ها در حالت قرنطینه قرار گیرند.