شمار مبتلایان در اسرائیل بالا می رود و برخی مدارس دوباره بسته می‌شوند و راه اندازی قطارها دشوار است

استفاده از قطار یکی از مهمترین وسایل جابجایی مسافران در اسرائیل است، ولی مسؤولان می‌گویند که قادر به اجرای مقررات سخت گیرانه بهداشتی نیستند

با افزایش موارد ابتلا به کورونا در اسرائیل، دولت امروز (پنجشنبه) تصمیم گرفت برخی مدارس را ببندد و در مورد برخی مدارس دیگر، فعالیت تحصیلی به دو بخش حضوری و دور تقسیم گردد تا احتیاط های بیشتری به اجرا گذاشته شود.

آن چه مورد نگرانی بیشتر شده این واقعیت است که قسمت اعظم موارد تشخیص کورونا در نهادهای آموزشی اتفاق افتاده و برخلاف آن چه که پیشتر تصور می شد، شماری از مبتلایان، کودکان در سنین مختلف هستند که اکثر آن ها دبستانی و یا دبیرستانی می باشند.

در چند شهر مرکزی اسرائیل و از جمله تل آویو و بندر اشدود، شماری از مدارس دوباره بسته شده و صدها نفر از دانش آموزان و تیم آموزشی، خود را قرنطینه کرده اند.

در همین حال، اعتراض های هنرپیشگان و دست اندرکاران امور فرهنگی و هنری به اعتراض های گسترده ادامه میدهند و میگویند که اگر تئاترها و اپرا و مراکز فرهنگی دیگر بازگشایی نشود، آن ها زیر بار فشار مالی کمر خم خواهند کرد.

دولت تا کنون صدها میلیون دلار برای تامین کمک معیشت برای اقشار مختلف کاسبکاران و صاحبان حرفه هزینه کرده، ولی این کمک ها، به هیچ وجه همه نیازهای آن قشرها را تامین نمی کند.

اداره راه آهن اسرائیل نیز به دولت فشار آورده که حرکت قطارها از سر گرفته شود. ولی خود مسئولان این اداره نیز تایید می کنند که رعایت مقررات فاصله گیری و استفاده از ماسک در واگن ها کار آسانی نیست. حرکت قطارها از هفتاد روز پیش متوقف گردیده و این در حالی که آمد و شد با قطار، یکی از مهمترین شیوه های جابجایی شهروندان است.

در شبانه روز گذشته ۴۷ مورد دیگر ابتلا به کورونا در اسرائیل شناسایی شده که رقم بالای محسوب می گردد. همچنین یک بیمار دیگر نیز فوت کرده و شمار جانباختگان به ۲۹۱ نفر رسیده است. شمار کل افراد بستری به ۲۱۰۳ نفر افزایش یافته ولی شمار شقا یافتگان به پانزده هزار تن نزدیک می شود. تاکنون بیش از ۲۶۰ هزار نفر نیر به سر کار بازگشته اند.