شمار مبتلایان و قربانیان کورونا در اسرائیل کاهش می یابد و همزمان آزادی بیشتری به آمد و شد داده می شود

با توجه به ادامه کاهش روند ابتلا به کورونا در اسرائیل، وزارت بهداشت قصد دارد در روزهای آینده یک رشته تسهیلات جدید را برای مردم اعلام کند و بخشی از محدودیت های کنونی را باطل سازد.

با پایان گرفتن یادروز جانباختگان جنگ های دفاعی اسرائیل و همچنین سالروز استقلال دوباره کشور، از سپیده دم امروز محدودیت های آمد و شد بین شهرها باطل گردید. انی مقررات از آن جهت برقرار شده بود که در این دو روز افراد نتوانند به پارک ها و اماکن عمومی بروند.

همچنین از امروز ممنوعیت شنا لغو شد و محدودیت پیاده روی نیر برداشته شد. در هفته های اخیر، طرفداران پیاده روی ورزشی، تنها تا پانصد متری می توانستند از خانه خود دور شوند ولی از این پس محدودیتی وجود نخواهد داشت.

وزارت بهداشت همچنین قصد دارد از روز یک شنبه (سه روز دیگر) امکان بازگشایی پاساژهای سربسته را فراهم کند. در حال حاضر، تنها فروشگاه های خوراکی در پاساژها باز هستند. برداشتن محدودیت، به بسیاری از کسب و کارها امکان بازگشایی را فراهم می سازد. ولی در همه مورد باید فاصله گذاری اجتماعی همچنان حفظ شود و افراد فقط با استفاده از ماسک بهداشتی می توانند در آمد و شد باشند.

فروشگاه های خشکبار در مرکز تل آویو که بسیاری از مواد غذایی آن از ایران و از طریق ترکیه وارد شده است

وزارت بهداشت می گوید که در آینده ای نه چندان دور، اجازه بازگشایی سینماها نیز داده خواهد شد. ولی به تئاتر ها و مراکز فرهنگی و بهداشتی دیگر، اشاره ای نشده است.

مساله بازگشایی کودکستان ها و کلاس های ابتدایی در دبستان ها نیز همچنان مورد بحث و جدل است و تصمیم قاطعی گرفته نشده است. طبق پیشنهاد، در هر کلاس شمار کودکان و دانش آموزان نباید از پانزده تن فراتر رود و این در حالی که حداکثر شاگرد در یک کلاس، در حال حاضر سی نفر است و گاهی به سی و چهار نفر نیز می رسد.

کلاس های چهارم به بالا و همچنین دبیرستان ها و دانشگاه ها و مراکز تحصیلات عالی همچنان بسته خواهد ماند.

همچنین بخش اعظم کارگران فلسطینی به سر کار خود در اسرائیل باز می گردند. شمار این کارگران بیش از پنجاه هزار نفر است که نیمی از کل کارگران فلسطینی شاغل در اسرائیل را شامل می شود. این کارگران تا پایان ماه روزه رمضان، یعنی تا ده هفته دیگر باید در اسرائیل بمانند و نخواهند توانست در پایان کار روزانه به خانه های خود باز گردند. کارفرمایان باید محل خواب و سکونت آنان را تامین کنند.

منحنی ابتلا به کورونا، در اسرائیل همچنان رو به پایین است و شمار افرادی که هر روز شفا می یابند، از افراد تازه ای که به کورونا مبتلا می شوند فراتر رفته است. تنها در ساعات پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) ۱۷۹ تن دیگر بیمارستان را ترک گفتند و شمار کل شفایافتگان به ۸۴۱۲ تن رسیده و این در حالی که در همین مدت، تنها ۳۶ مورد جدید ابتلا به کورونا گزارش شده است. همچنین، شمار بیمارانی که به دستگاه تنفسی نیاز دارند، همچنان رو به کاهش است و در حال حاضر در سطح ۸۵ نفر قرار دارد که پنج تن کمتر از روز پیش است.