شمار مبتلایان کورونا در اسرائیل پائین آمده و از امروز برخی محدودیت ها و اجازه تظاهرات سیاسی لغو شده است

پس از دو هفته قرنطینه غیر کامل در اسرائیل، از امروز برخی محدودیت ها برداشته شد تا نتایج اقدامات پیشین مورد بررسی قرار گیرد و مشخص شود که اِعمال محدودیت ها، تا چه حد توانسته از میزان ابتلا و مرگ و میر در اثر کورونا بکاهد. مسلما شمار مبتلایان روزانه به طور جدی کاهش یافته، ولی کمی بر شمار بیماران سخت که به دستگاه تنفسی نیاز دارند افزوده شده است.

از امروز کودکستان ها و برخی مراکز کسب و کار که با مشتری سروکار ندارند بازگشایی شده، ولی پیرامون این موضوع که کدام یک از رشته های دیگر نیز باید بازگشایی شود، جدالی آغاز گردیده که در ضمن به یک نزاع سیاسی و حتی مذهبی مبدل شده است. زیرا شماری از روحانیون گفته اند که مدارس مذهبی باید همچنان تعطیل بماند، زیرا در گذشته از مراکز اصلی شیوع بوده و در همان حال، رهبران روحانی یک بخش از یهودیان اولترا ارتدوکس دستور بازگشایی مدارس مذهبی خود را داده که جنجال برانگیز شده است.

استدلال برخی روحانیون از این دستور آن است که اگر آن دانش آموزان در خانواده پر فرزند خود بمانند، ممکن است همه آن ها به ویروس مبتلا شوند، ولی در کلاس درس می توان این امر را کنترل کرد.

در اسرائیل هر روز هزاران نفر مورد تست کورونا قرار می گیرند، ولی در یک هفته اخیر از درصد افرادی که مبتلا تشخیص داده می شوند، به میزان بالایی کاهش یافته است.

موضوع دیگری که با کورونا نیز ارتباط دارد، لغو محدودیت ها برای افرادی است که می خواهند علیه دولت و در واقع علیه شخص نخست وزیر به تظاهرات همگانی بپردازند.

شب گذشته (شنبه) دوباره بیش از دو هزار نفر در نزدیکی اقامتگاه رسمی نخست وزیر در اورشلیم به تظاهرات پرداختند و خواستار کناره گیری او شدند. در تل آویو و شهرهای دیگر اسرائیل نیز تظاهرات مشابهی برگزار شد. تظاهرکنندگانی که از شهرهای دیگر به اورشلیم آمده بودند، پلیس راه را متهم می سازند که در جاده ورودی اورشلیم، یک راه بندان مصنوعی برپا کرده بود که صدها تظاهرکننده نتوانند خود را به موقع به شهر برسانند. پلیس نسبت به این اتهام هنوز واکنشی نشان نداده است. برخی از افراد، این رفتار را نوعی خوش خدمتی فرماندهان پلیس نسبت به نتانیاهو دانستند.

دولت هشدار داد که کاهش محدودیت ها دو هفته ادامه خواهد داشت و اگر طی این مدت، بازهم شمار مبتلایان پائین آمد، بخش دیگری از محدودیت ها لغو خواهد شد، ولی اگر بالا رفت، همه محدودیت ها باز خواهد گشت.