شمخانی به اروپائیان یک بار دیگر هشدار داد که رژیم به زودی گام پنجم علیه برجام را عملی می کند


علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت رژیم  ایران به اروپایی‌ها هشدارداده و گفت: در صورت عدم انجام تعهدات اروپا در قبال حفظ برجام، ایران گام پنجم نقض تعهدات را برخواهد داشت.

شمخانی افزوده گفت: در ابتداء، آغازگر نقض  تعهدات برجامی شخص “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا بود که از برجام خارج شد و پس از آن اروپا با بی توجهی به انجام تعهدات برجامی عملا تکمیل کننده اقدامات آمریکا شد.

دبیر شورای عالی امنیت ایران افزود: بریتانیا، آلمان و فرانسه بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام وعده دادند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تاکنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌ داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند.

شمخانی درباره عملکرد اروپا برای حفظ برجام اظهار داشت: کشورهای اروپایی عضو توافق هسته‌ای با عدم پایبندی به تعهدات خود در مقابل تعهدات اجرا شده توسط ایران از یک سو و عملکرد نامناسب در حوزه اقتصادی از سوی دیگر نقض  تعهدات برجامی را کلید زدند.

جمهوری اسلامی در هشتم ماه مه  ۲۰۱۹، یعنی یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای و پس از اثبات ناکارآمدی راه کارهای پیشنهادی اروپا برای جبران تبعات اقتصادی خروج آمریکا از برجام، اعلام کرد بخشی از تعهدات برجامی خود را بر اساس مفاد این توافق معلق می‌کند. نقض  تعهدات برجامی ایران تاکنون در چهار گام، شامل بالا بردن درصد غنی‌سازی اورانیوم از ۳.۶۷ درصد، افزایش ذخیره اورانیوم غنی شده، توقف تمامی تعهداتش در حوزه تحقیق و توسعه و آغاز غنی سازی و تولید دوباره اورانیوم در تأسیسات هسته‌ای فردو بوده است.

یک دیدگاه

  1. تو از قیافه وحشتناکت خوب مشخصه که یک تروریستی!
    در ضمن تو و بقیه همدستان قاتلت غلط زیادی میکنید که امنیت جهان را تحدید میکنید و ان هم با پشتوانه جان و مال مردم ستم دیده ایران.

    به زودی پایین کشیده خواهید شد.

Comments are closed.