شمخانی در دیدار با هیات رئیسه فراکسیون مقابله با تحریم مجلس، ادعا کرده گفت: سیاست فشارحداکثری از جانب ایالات متحده، در برابر آن چه که وی “راهبرد مقاومت فعال” نامید، به زانو درآمده است.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ادعا کرد : سیاست فشار حداکثری آمریکا که با فرضیات واهی برای ایجاد فروپاشی اقتصاد ملی ایران دنبال شد که با روش مقاومت فعال مردم به زانو درآمد .

محمد باقر نوبخت رییس سازمان برنامه و بدجه دولت روحانی پیشتر خبرداده بود که خزانه حکومت تهی شده و دولت بودجه ندارد .حتی  صندوق توسعه ملی هم که برای روز مبادا به کار گرفته میشد نیز خالی است ما دیگر قادر به کمک کردن به استان ها ی محروم و مردم زلزله زده و سیل زده نیستیم.
این ادعا در حالی مطرح می شود که خزانه حکومت ایران به علت بحران شدید اقتصادی تهی شده و مقامات حکومتی که در تلاش برای دور زدن تحریم ها و باز کردن راهی برای فروش نفت ایران هستند به این نتیجه رسیده اند که ایالات متحده همه راهها را بسته است . آنان بارها اعلام کرده اند که وضعیت اقتصادی کشور خوب نیست و ما قادر به فروش نفت و تامین مایحتاج مردم در آینده نیستیم .
پاسدار شمخانی افزود: مردم مقاوم ایران به رغم تحمل فشارهای سنگین اقتصادی، به دلیل آگاهی، بصیرت و هوشمندی، مغلوب این جنگ نشدند و دشمن را از دستیابی به اهدافش ناامید کردند.
مرکز آمار ایران پیشتر اعلام کرده بود که تورم ۱۲ ماهه ایران در تیر ۱۳۹۸ به ۴۰.۴ درصد رسید. این بالاترین رقم تورم سالانه در ۲۴ سال اخیر است. وتورم نقطه به نقطه افزایش قیمت‌ها نسبت به پارسال همین موقع به ۴۸ درصد رسیده است.
شمخانی گفت: دشمن تلاش می کند تا با ایجاد بحران های اجتماعی، سیاسی و امنیتی و ایجاد حاشیه، تمرکز مجموعه قوای کشور بر موضوع مقابله با تهدیدات را به حداقل برساند.
وزارت خارجه ایالات متحده با هدف جلوگیری از فروش نفت توسط سپاه پاسداران چند روز پیش اعلام کرد در ازای دریافت اطلاعاتی که منجر به ایجاد اختلال در ساز و کار مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شعبه‌های آن، از جمله نیروی قدس شود، تا حداکثر ۱۵ میلیون دلار پاداش پرداخت خواهد کرد.