شمخانی در واکنش به بایدن: «استفاده از “گزینه‌های دیگر” علیه ایران، تهدید غیرقانونی یک کشور دیگر است»

علی شمخانی، دبیر شورای عال امنیت ملی رژیم ایران در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: «اولین ملاقات بنت و بایدن و تاکید بر استفاده از “گزینه‌های دیگر” علیه ایران، ضمن آنکه تهدید غیرقانونی یک کشور دیگر است، حق جمهوری اسلامی ایران برای پاسخگویی متقابل علیه “گزینه‌های در دسترس” را تثبیت می‌کند».

این سخنان، واکنشی به سخنان بایدن، رئیس جمهور آمریکا است که روز جمعه ۲۷ اوت (۵ شهریور)، در دیدار با مفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، در کاخ سفید که به دلیل انفجارهای کابل با یک روز تاخیر برگزار شد، تاکید کرد “ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت”.

جو بایدن در این دیدار همچنین گفت: «ما دیپلماسی را در اولویت قرار داده‌ایم و باید دید که ما را به کجا خواهد رساند. اما اگر دیپلماسی شکست بخورد، ما آماده‌ایم که به گزینه‌های دیگر روی بیاوریم».

نفتالی بنت نیز رژیم ایران را “صادر کننده تروریسم و ناقض شماره یک حقوق بشر در دنیا” خواند و افزود: «درست در همین حال که ما با هم صحبت می‌کنیم، ایرانی‌ها سانتریفیوژهای خود را در نطنز می‌چرخانند».

نخست وزیر اسرائیل همچنین به “طرحی که برای مهار ایران” به همراه داشت اشاره کرد و افزود که هدف از این طرح “متوقف کردن برنامه‌های هسته‌ای رژیم ایران و ممانعت از گسترش حضور آن در منطقه است”.

نفتالی بنت همچنین تصریح کرد که کشورش “برای تامین امنیت خود هرگز از آمریکا درخواست اعزام نیرو نخواهد کرد و امنیت خود را به منابع خارجی گره نخواهد زد”.

نفتالی بنت پس از دیدار با بایدن: «زمان بسیار کوتاه است و باید فورا علیه برنامه‌های اتمی رژیم ایران اقدام کرد»