شمخانی: همکاری راهبردی رژیم ایران و چین بخشی از سیاست مقاومت فعال است

الان سعی می کنند به شیوه های مختلف قرارداد ۲۵ ساله ایران با چین را مثبت و به سود رژیم معرفی کنند و از جمله علی شمخانی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی حکومت گفته است : امضای سند نقشه راه همکاری راهبردی ایران و چین بخشی از سیاست مقاومت فعال است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه افزود: دنیا فقط غرب نیست و غرب هم فقط آمریکای قانون‌شکن و سه کشور اروپایی بدعهد نیست. نگرانی بایدن کاملا درست است؛ شکوفایی همکاری‌های راهبردی در شرق، افول آمریکا را تسریع می‌کند.

وی در حالی این سخنان را بیان می کند که پیشتر روح الله خمینی تاکید می کرد نه شرقی و نه غربی تنها جمهوری اسلام، و سال ها این شعار در تمامی مناسبت ها تکرار و در تمامی وزارت خانه ها و ارگان های حکومتی به عنوان یک شعار رسمی نوشته شده است

همچنین حسام‌الدین آشنا، مشاور حسن روحانی نیز  در همین راستا،  در توییتر خود  از قرارداد طولانی‌مدت با چین استقبال و آن را “نمونه‌ای از دیپلماسی موفق” توصیف کرده در ادامه مواضعش آن را ثمره پیروزی “دیپلماسی حداکثری” دانسته است.

قالیباف نیز گفته است : امضای سند راهبردی با چین یک عنصر مهم تولید قدرت در چارچوب  نگاه به آسیا و اوراسیا  با رویکرد سیاست خارجی متوازن و اقتصاد محور است.

امضای قرارداد ۲۵ ساله میان ایران و چین واکنش‌های مخالف گسترده‌ای را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است .

عده‌ای از منتقدان این قرارداد آن را در تضاد با منافع ملی ایران می‌دانند و آن را با معاهده ترکمنچای مقایسه می‌کنند.