شبات(شنبه)دیپلماتیک نخست وزیر اسراییل:دیدار بنت و پوتین در کرملین و سپس گفتگوی بنت با رییس جمهور اوکراین

نخست وزیر اسرائیل نفتالی بنت روز گذشته (شنبه) طی سفری غیر منتظره به روسیه در کرملین با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به عنوان بخشی از تلاش های میانجیگری بین مسکو و کی یف دیدار کرد.

این دیدار سه ساعت به درازا کشید.

این اولین دیدار پوتین با یک رئیس دولت  از زمان آغاز جنگ است.

‏نیویورک تایمز به نقل از مقام‌های اسرائیلی گزارش داد یکی از موضوعات گفت‌وگوی ولادیمیر پوتین و نفتالی بنت در کرملین، پیشرفت مذاکرات احیای برجام بود و بنت مخالفت اسرائیل نسبت به این توافق را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری های روسی، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که دو طرف درباره “وضعیت پیرامون اوکراین” گفتگو کردند. در بیانیه دفتر نخست وزیری اشاره ای به حمله اوکراین یا روسیه به این کشور نشده است.

یک منبع دیپلماتیک رسمی اسرائیل گفت که این نشست با ایالات متحده، آلمان و فرانسه “در گفتگوی مستمر با اوکراین” هماهنگ شده است.

دفتر نخست وزیری  اعلام کرد که نخست وزیر را زیو الکین وزیر مسکن همراهی می کرد که به عنوان مترجم و مشاور عمل می کرد. الکین، روسی زبان و بومی اوکراین، در زمان نخست وزیر سابق بنیامین نتانیاهو نقشی مشابه داشت.

همچنین ایال هولاتا مشاور امنیت ملی، شیمریت میر مشاور ارشد سیاستگذاری و متان سیدی سخنگوی بنت نیز با نخست وزیر سفر کردند.

بنت، اولین نخست‌وزیر مذهبی اسرائیل است که در روز شبات(تعطیل مذهبی و روز مقدس یهودیان) به مسکو پرواز کرد، کاری که یهودیان متعهد طبق قوانین یهود از انجام آن منع شده‌اند، اگرچه استثناهایی برای موقعیت‌های پزشکی یا امنیتی که زندگی در آنها به خطر می‌افتد وجود دارد.

پس از دیدار با پوتین، دفتر نخست وزیری اعلام کرد که بنت با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین نیز گفتگو کرده است اما مشخص نگردید که بنت و زلنسکی درباره چه موضوعاتی با یکدیگر گفتگو کردند.

همزمان ولودیمیر زلنسکی در نشستی با اعضای کنگره آمریکا از طریق نرم‌افزار زوم، گفت که اوکراین به کمک فوری ایالات متحده از جمله ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز این کشور نیاز دارد.

در مقابل ولادیمیر پوتین در این باره گفته است که هر کشوری در ایجاد منطقه پرواز ممنوع به اوکراین یاری برساند روسیه آن کشور را بعنوان طرف دعوا می شناسد.

برآورد می‌شود که بنت تلاش می‌کند با پس زمینه یک سری مذاکرات با پوتین و زالانسکی در هفته گذشته و قرار گرفتن اسرائیل به‌عنوان یک کشور بی‌طرف در بحران، سازشی را تنظیم کند که به جنگ پایان دهد.

در پایان این دیدار در مسکو، نخست وزیر بنت راهی برلین می شود و با  اولاف شولتز صدراعظم آلمان که هفته گذشته به اسرائیل سفر کرده بود دیدار خواهد کرد.