شهبانو فرح از دبیرکل سازمان ملل خواست : نگذارید احمدرضا جلالی را اعدام کنند

شهبانو فرح پهلوی در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نگرانی خود را از تصمیم حکومت ایران  به اعدام احمدرضا جلالی، شهروند سوئدی-ایرانی، اعلام کرد.

شهبانو فرح در این نامه از سازمان ملل خواست برای “جلوگیری از سفاکی‌های بیشتر رژیم اسلامی” دخالت کند

احمدرضا جلالی در آوریل ۲۰۱۶ به دعوت دانشگاه تهران و دانشگاه شیراز به منظور شرکت در کارگاه مدیریت بحران به ایران سفر کرد و در تاریخ ۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. آقای جلالی به اتهام ارتباط با دولت متخاصم و هم‌چنین جاسوسی به اعدام محکوم شد.

وزیر امور خارجه سوئد نیز پیشتر گفته بود که  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تماس داشته و خواستار توقف اجرای حکم شد.

یادآور می شود که در کنار احمد  جلالی، شهروندان ایرانی دیگری با تابعیت دوگانه در ایران به اتهام‌های عمدتا امنیتی بازداشت و به گروگان گرفته شده اند تا در زمان ضروری با عوامل جاسوسی و تروریستی نیروهای حکومت ایران در کشورهای دیگر مبادله شوند و یا در صورت عدم مبادله انان را اعدام کنند .

از جمله آنان روح‌الله زم، مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز،بود که در  روز ۲۲ آذرماه ۱۳۹۹ در تهران اعدام  شد.

او به ۱۳ اتهام از جمله «فساد فی‌الارض» محکوم شده بود.

شهبانو فرح در ادامه نامه خود به گوترش نوشت: «اتهام جاسوسی دکتر احمدرضا جلالی در هیچ آیین دادرسی بی‌طرفانه‌ای قابل توجیه نمی‌بود».

ملکه ایران در ادامه نوشته استک  که چنین اتهامات بی‌پایه‌ای به روح‌الله زم، فعال سیاسی ایرانی که از عراق ربوده شد و به ایران منتقل شد نیز وارد شده‌ بود.

شهبانو فرح در ادامه این نامه نوشته  است: «باید به رژیم ایران یادآوری کنید که جامعه بین‌الملل از انگیزه‌های شوم آن در ارعاب مردم بی‌دفاع ایران آگاه است. این رژیم در جهان کنونی به‌شدت منزوی است، زیرا آرامش خاطر مردم خود را در داخل، و آبروی کشور ما را در خارج نابود کرده‌است».

شهبانو فرح از سازمان ملل خواست بی‌درنگ برای «جلوگیری از سفاکی‌های بیشتر رژیم اسلام علیه مردم خودش» دخالت کند.

او افزوده است که «رژیم اسلامی باید آگاه شود که نقض جدی حقوق بشر و بی‌اعتنایی کامل آن به حقیقت و عدالت از چشم جامعه بین‌الملل پنهان نخواهد ماند».