شهرداری تهران: بنیاد مستضعفین آسمانخراش پلاسکو را که از حبیب القانیان غصب کرده، بدون مجوز می سازد

مقامات شهرداری تهران فاش ساختند که بنیاد مستضعفین که مستقیما از علی خامنه ای دستور می گیرد، بدون گرفتن مجوزهای لازم از شهرداری و رعایت قوانین ایمنی، به ساخت و تکمیل برج بازرگانی “پلاسکو” در تهران ادامه می دهد. ساختمان ۲۷ طبقه پلاسکو سال گذشته در اثر آتش سوزی بزرگ به کلی ویران شد و کوتاه مدتی پس از آن، بنیاد مستضعفین شروع به بازسازی آن کرد و بی اعتنا به اعتراض های قانونی به آن ادامه داد.

ساختمان پلاسکو را بیش از نیم قرن پیش یک کارآفرین بزرگ یهودی به نام حبیب القانیان در تهران برپا ساخت و نخستین ساختمان بازرگانی مرتفع پایتخت بود. ولی رژیم ایران کوتاه مدتی پس از تسلط بر قدرت، القانیان را اعدام کرد و اموال او و خانواده اش را به تصاحب در آورد.

رژیم این ساختمان عصب شده را در اختیار بنیاد مستضعفین گذاشت، ولی سال گذشته به علت عدم رعایت شرایط ایمنی دچار آتش سوزی گردید و به کلی ویران شد.

امروز (چهارشنبه) در تهران اعلام شد که  با وجود اختلاف عقیده بین شهرداری و بنیاد مستضعفان بر سر مجوز ساخت پلاسکو، این ساختمان نیز همچون بسیاری دیگر از املاک متعلق به نهادهایی که بطور مستقیم زیر نظر رهبر ایران فعالیت می‌کنند، بدون طی مراحل قانونی و اداری معمول در دست ساخت است.

چنانکه از شواهد برمی آید، مخالفت شهرداری و وزارت مسکن با ساخت پلاسکو نیز راه به جایی نبرده و این ساختمان بدون پرداخت هزینه‌های شهرداری و دریافت پروانه، بسرعت در حال تکمیل است.

پیروز حناچی، شهردار تهران،نیز پیشتر در پاسخ به تذکر یکی از اعضای شورای شهر تهران در خصوص “طولانی شدن احداث ساختمان پلاسکو و عدم دریافت پروانه توسط بنیاد مستضعفان” نوشته است  با توجه به سرعت عملیات ساختمانی و پیشرفت فیزیکی پروژه تا مرحله اسکلت‌بندی طبقه هفتم و بتن‌ریزی سقف، ادامه رسیدگی به پرونده پلاسکو در واحد صدور پروانه میسر نیست و پرونده پلاسکو برای تعیین تکلیف باید به کمیسیون ماده ۱۰۰ فرستاده شود.

کمیسیون ماده ۱۰۰، مرجعی برای رسیدگی به تخلفات قوانین ساخت‌وساز است.

حناچی در ادامه نامه، خود تذکر داده است که  بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی بر اساس صورتجلسه کمیسیون ماده پنج قائل به رایگان بودن پروانه ساختمانی است. اما این موضوع در چارچوب صلاحیت و اختیارات کمیسیون ماده پنج نیست.

ساختمان پلاسکو، واقع در چهارراه استانبول تهران، ۳۰ دی ماه ۱۳۹۵ دچار آتش سوزی شد و فروریخت. در این حادثه ۲۲ نفر، از جمله ۱۶ آتش نشان، جانشان را از دست دادند. دلیل شروع آتش در گزارش رسمی “اتصال برق و احتمالا نشت همزمان گاز از کپسول گاز” اعلام شد.

در رسانه های اجتماعی امده است که این نخستین بار نیست که نهادهای زیر نظر علی خامنه‌ای، در تهران ساخت‌وساز غیرقانونی می‌کنند. در مرکز شهر تهران، نبض تجاری ایران، ساختمان‌ها، مغازه‌ها، پاساژها و گاراژهای بسیاری بعد از انقلاب توقیف شده یا وقفی در اختیار این نهادهاست.

حالا بار دیگر بنیاد مستضعفان، با زیرپا گذاشتن قوانین شهرداری، اقدام به ساخت و ساز پلاسکو کرده‌ است.