شهره بیات، داور بین المللی شطرنج که به بریتانیا پناهنده شده، می گوید ریشه یهودی دارد و آن را پنهان کرده بود

یک بانوی شطرنج باز ایرانی که از شهرت بین المللی برخوردار است و علنا رژیم کنونی ایران را محکوم دانسته، در یک مصاحبه رسانه ای فلش ساخت که مادر بزرگ پدری او یهودی بوده و او خود را نسبت به یهودیت نزدیک می داند.

این بانو خانم شهره بیات نام دارد که اکنون در بریتانیا به سر می برد و سخنان او علیه رژیم ایران خبرساز شده و اکنون از بریتانیا تقاضای پناهندگی دارد.

شهره بیات که ۳۳ سال دارد و به عنوان داور بین المللی مسابقات شطرنج از اعتبار زیاد برخوردار است، در مصاحبه ای که در روزنامه تلگراف چاپ لندن انتشار یافت، تعریف کرد که مادربزرگ پدری او که خانم “ماری” نام داشت، در جنگ جهانی دوم از باکو گریخته و به ایران پناهنده شده بود. شهره بیات گفت که مادر بزرگش یهودی بوده و وی سالیان دراز این واقعیت را پنهان کرده و اکنون که خود از کشورش گریخته و از بریتانیا تقاضای پناهندگی دارد، این واقعیت را افشاگری می کند.

در دوران جنگ جهانی دوم، هزاران نفر از اهالی لهستان و سرزمین قفقاز که مورد حمله ارتش آلمان قرار داشت، به ایران گریختند و با آغوش باز مورد استقبال قرار گرفتند. اکثر این پناهجویان یهودی بودند و نام “ماری” یکی از اسامی رایج در بین ارامنه و یهودیان مهاجر بود.

شهره بیات گفت که سالیان دراز این واقعیت را پنهان کرده بود ولی اکنون زمان آن است که آن را افشاگری کند.

او گفت که نمی خواهد به ایران باز گردد، زیرا نمی خواهد دوباره لچک به سر کند. وی هم اکنون در خانه یکی از دوستان خود در حومه لندن به سر می برد و در انتظار پذیرش تقاضای پناهندگی خود از دولت بریتانیا می باشد.

روزنامه تلگراف در وصف شهره بیات نوشت که او یکی از داوران ورزیده و مورد احترام مسابقات بین المللی شطرنج می باشد.

او که در شمال ایران به دنیا آمده، در این مصاحبه گفت که پدرش از سن ۹ سالگی او را به آموختن بازی شطرنج تشویق می کرد و او در سن ۱۲ سالگی به مقام قهرمانی کشور رسید و سپس سمت دبیر کل فدراسیون شطرنج ایران را به دست آورد و پس از آن، به  به مقام داور ارشد مسابقات بین المللی شطرنج ارتقا یافت.

شهره بیات در ادامه مصاحبه گفت که اگر مقامات حکومت اسلامی بو می بردند که او ریشه یهودی دارد، هرگز امکان پیشرفتش را فراهم نمی ساختند و او در تمام این سال ها ناچار بوده این واقعیت مهم زندگی خود را پنهان نگاه دارد.