شهروندان ایران با ارایه طوماری به رییس‌جمهوری چین هشدار دادند  : توافق با جمهوری اسلامی مردود است

صدها تن  از فعالان مدنی با راه‌اندازی طومار دادخواستی خطاب به رییس‌جمهوری چین اعلام کردند:  جمهوری اسلامی نماینده ملت ایران نیست و این توافق “مردود” به شمار می‌رود.

در ادامه واکنش‌ها به امضای سند توافق ۲۵ ساله جمهوری اسلامی با چین، طومار آنلاینی ایجاد شده  که تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر آن را امضا کرده‌اند، با عنوان “فروش ایران به چین را متوقف کنی” راه‌اندازی شده است.

امضای این طومار در حالی صورت می‌گیرد که در رسانه‌های اجتماعی کاربران با داغ کردن هشتگ‌هایی، از این توافق به عنوان «فروش کشور» یاد کرده و خواستار لغو آن از سوی حکومت ایران شده‌اند.

در قسمتی از این طومار خطاب به شی‌ جین پینگ، رییس‌جمهور چین،‌ آمده است : «نظام اسلامی ایران که در حال فروپاشی است،‌ نماینده ملت ایران نیست و مردم با هر مناسبتی این عدم نمایندگی را ابزار کرده‌اند» .

در همین راستا  به اعتراضات سراسری سال‌های اخیر، کاهش مشارکت در انتخابات و کارزار “نه به جمهوری اسلامی” در رسانه‌های اجتماعی اشاره شده است.

امضاکنندگان که شامل خانواده قربانیان اعتراضات، روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی هستند، حکومت ایران را درگیر بحران‌هایی از جمله در زمینه مشروعیت،‌ ناکارآمدی، فساد و‌ جانشینی خوانده‌ و سقوط آن را “قطعی” عنوان کرده‌اند.

این طومار توافق امضا شده را در “تعارض با منافع ملی ایران” دانسته و نوشته‌ که از لحاظ اخلاقی، سیاسی، حقوقی و انسانی “مردود” به شمار می‌رود.

در این طومار آمده است :  به واکنش‌ها در رسانه‌های اجتماعی در این زمینه مراجعه و با احضار وزیر خارجه خود به پکن، از پیگیری قرارداد جلوگیری کند.

توافق ۲۵ ساله روز گذشته (شنبه)  در تهران به امضای محمدجواد ظریف و وانگ یی، وزیران خارجه دو طرف، رسید.

برخی از کاربران در این باره نوشته اند: آیا می دانید ؟قرارداد ۲۵ ساله با ایران چه خواهد کرد؟ استعمار چینی، با آنچه‌که پیشتر در مورد استعمار می‌شناختیم متفاوت است. هدف اقتصادی چین نه فقط بهره‌مندی از منابع و بازار کشور هدف، که مدیریت کشور هدف و حکومت از راه دور است. عواقب بلایی که قرارداد ۲۵ساله بر سر ایران آورد، در کوتاه‌مدت شاید مشخص نباشد. اما در بلندمدت تمام کشور را ضمیمه‌ی چین خواهد کرد.