شورای امنیت امشب (چهارشنبه) در نشست ویژه، شکایت اسرائیل علیه تونل های تهاجمی حزب الله را بررسی می کند

افسران نیروی پاسدار صلح در جنوب لبنان موسوم به یونیفیل

به درخواست دولت اسرائیل، شورای امنیت سازمان ملل امشب (چهارشنبه) یک نشست ویژه برگزار خواهد کرد، تا به مساله حفر تونل های تهاجمی از لبنان به داخل خاک اسرائیل رسیدگی کند. اسرائیل می گوید که حفر این تونل ها نقض آشکار تمامیت ارضی و سیادَب و حق حاکمیت یک کشور است و سازمان ملل باید به عنوان بالاترین نها روابط بین کشورها، این رفتار را محکوم کند و برای برچیدن دالان های حفر شده، به اقدام عملی بپردازد.

آگاهان گفتند که اسرائیل در جریان این نشست، شواهد و مدارکی ارائه خواهد کرد که نشان می دهد چگونه حزب الله لبنان، با زیر یا گذاشتن قطعنامه ۱۷۰۱ سازمان ملل، به حفر این تونل ها پرداخته تا به خیال خویش، اسرائیل را مورد تهاجم قرار دهد و به کشتار و یا ربودن شهروندان اسرائیلی دست بزند.

با انتشار خبر کشف چهار تونل تهاجمی از خاک لبنان به داخل اسرائیل، دولت اورشلیم به یک رشته اقدامات دیپلماتیک گسترده پرداخت تا جهانیان را متوجه خوی تجاوزگرانه حزب الله کند که توسط حکومت ایران، در لبنان برپا شده و در حدی قدرت یافته که بنا به ارزیابی اسرائیل، ارتش لبنان نیز خود را ناچار می بیند با آن گروه تروریستی همکاری کند.

مقامات نیروی پاسدار صلح سازمان ملل در جنوب لبنان، ملقب به یونیفیل، وجود چهار تونل را تائید کرده، ولی گفته بود که دو تونل همچنان در حال حفر بوده و هنوز به داخل اسرائیل نرسیده بود. در گزارش های بعدی گفته شد که حزب الله پس از افشای وجود این دالان های زیرزمینی، حفر آن ها را متوقف ساخته و حتی در داخل تونل موانعی به وجود آورده که آن دالان قابل عبور نباشد.

اسرائیل در نشست شورای امنیت قصد دارد همه شواهد و مدارک خود را برای اثبات مجرم بودن حزب الله ارانه دهد و خواهان تصویب قطعنامه ای در محکومیت این گروه شود.

اسرائیل همچنین دلایل و شواهد بسیار ارائه خواهد داد که به موجب آن ها، ارتش لبنان نیز با حزب الله همکاری می کند و به آن گروه امکان می دهد که در جنوب لبنان حضور داشته و به فعالیت جنگی بپردازد.

در جنوب لبنان، در فاصله کمی از خاک اسرائیل سه پرچم با میله های بسیار بلند آویخته شده که یکی از آن پرچم ملی لبنان است که در کنار آن پرچم زرد رنگ حزب الله در احتراز است و در طرف دیگر، پرچم حکومت خودگردان فلسطینی دیده می شود.

اسرائیل اعلام داشته که برای رفع این خطر امنیتی حزب الله و نابود کردن همه دالان های زیرزمینی، ابتدا به یک رشته تلاش های دیپلماتیک دست خواهد زد و خواهد کوشید که به شیوه ای مسالمت آمیز، این خطر را برطرف سازد. ولی اگر این تلاش ها بی نتیجه بماند، اسرائیل ناچار خواهد شد ابتکار عمل را خود به دست گیرد.

سفیر اسرائیل در سازمان ملل، دانی دانون گفت که طبق یافته های اسرائیل، همکاری نزدیکی بین ارتش لبنان و گروه حزب الله برقرار است. این همکاری از یک سو نشان می دهد که حزب الله، دیگر یک سازمان تنها نیست، بلکه از همکاری دولت مرکزی لبنان برخوردار است و از جانب دیگر ثابت می شود که ارتش لبنان نیز در ایجاد آشوب در منطقه، اشکارا سهیم می باشد.

اسرائیل اعلام داشته که در واکنش به هر تعرض که از جانب حزب الله و یا هر سازمان دیگری صورت گیرد، دولت مرکزی بیروت را مسؤول آن می داند و از آن دولت انتظار دارد به این گونه تجاوزکاری ها پایان دهد.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که ایالات متحده از اسرائیل درخواست کرده از آسیب رساندن به ارتش لبنان خودداری ورزد.

اسرائیل می گوید که حزب الله در جنوب لبنان تالارهای زیرزمینی بسیار حفر کرده و در واقع یک شهر زیرزمینی ساخته و در آن جا به تلاش جنگی ادامه می دهد.

برخی سیاستمداران دولت لبنان ادعا کردند که این فعالیت، نقض قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت محسوب نمی شود، زیرا آن قطعنامه از فعالیت روی زمینی حزب الله سخن گفته بود و این در حالی که اقدامات کنونی، جنبه زیرزمینی دارد. کارشناس امور حقوقی این سخنان را باطل و بی اعتبار می دانند.

در اورشلیم اعلام شد که بنیامین نتانیاهو، در سمت نخست وزیر و وزیر دفاع، دستور داده است که دیوار بلند و بتونی، در سراسر مرز اسرائیل با لبنان، یعنی از ساحل دریا تا دامنه کوه حرمون احداث شود و تکنولوژی حساس نیز در آن جاسازی گردد تا حفاری های آینده حزب الله را نیز بتواند شناسایی کند.

قرار دادن پرچم های حزب الله و فلسطینیان در کنار پرچم ملی لبنان، در خط مرزی با اسرائیل

یک دیدگاه

Comments are closed.