شورای عالی امنیت ملی رژیم:دلایل انفجار نطنز مشخص شده اما به دلیل امنیتی اعلام نمی شود

شورای عالی امنیت ملی رژیم شامگاه گذشته درباره علت  انفجار در تاسیسات هسته ای نطنز اظهار نظر کرد و اعلام نمود که علت اصلی  مشخص شده اما به دلایل  ملاحظات امنیتی اعلام نمی‌شود.

کیوان خسروی،سخنگوی شورای عالی امنیت ملی حکومت گفت:  کارشناسان و متخصصان فوری در اولین ساعات وقوع این رخداد حاضر شدند و بررسی دلایل حادثه را آغاز کردند.

او افزود:  « فرضیه‌های مختلفی در مورد علت این رخداد مطرح شده و علت اصلی حادثه مشخص شده است. اما با توجه به مسائل امنیتی علت و چگونگی بروز این حادثه در زمان مناسب اعلام خواهد شد».

خسروی ادعا کرد:  خسارت وارد شده بسیار ناچیز بوده و در محل وقوع حادثه هیچگونه مواد هسته‌ای وجود نداشته و خبر  نشت مواد رادیو اکتیو در وقوع این رخداد نیز کاملا کذب است.

بامداد (پنج‌شنبه )۱۲ تیر ، ۱۳۹۹در یکی از بخش های  تاسیسات هسته‌ای نطنز،  انفجار وآتش سوزی رخ داد. مقام‌های ایرانی  با انتشار این خبر گفته بودند که این سانحه که با آتش‌سوزی همراه بوده، در یکی سوله‌های در دست احداث در محوطه باز این تاسیسات اتفاق افتاده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیش تر ادعا کرد: «این حادثه در یکی از سوله‌های محوطه باز تاسیسات نطنز رخ داده که هیچ‌گونه تلفات جانی نداشته و لطمه‌ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرده‌ است».

اما فابین هینتس، کارشناس برنامه موشکی ایران در مؤسسه میدلبری کالیفرنیا در توییتی در این زمینه نوشت:  «تصویر اولیه‌ای که سازمان انرژی اتمی ایران منتشر کرده ‌است، نشان می‌دهد که محل حادثه مرکز مونتاژ سانتریفیوژ جدید ایران بوده‌ و این ارزیابی را با تطبیق موقعیت جغرافیایی عکس منتشر شده  توسط حکومت ایران و تصاویر ماهواره‌ای گوگل انجام داده‌ است».

همچنین ادی کوهن، مشاور سابق دفتر نخست‌وزیر اسرائیل نیز در توئیتی اعلام کرد که انفجار و آتش‌سوزی در تأسیسات هسته‌ای ایران در نتیجه حمله جنگنده‌های اف ۱۶ اسرائیلی انجام شده‌ است.

او همچنین از موارد مسمومیت‌های رادیواکتیو خبر داد و گفت که ایران از کارشناسان روس برای مقابله با آلودگی رادیواکتیو درخواست کمک کرده ‌است.

شماری از شبکه های اجتماعی نیز با انتشار پیامی از سوی گروهی ناشناس به نام  “یوزپلنگان وطن”  اعلام کردند  که مسئولیت این حادثه را این گروه به عهده گرفته است.

گروه یوزپلنگان وطن در پیام ارسالی خود گفته اند که  اعضای این گروه در دستگاه‌های امنیتی ایران حضور و فعالیت دارند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اعلام کرده است که حکومت ایران این حادثه را به این سازمان اطلاع داده و کاملا در جریان است  این نهاد همچنین در روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد بازرسان به هنگام وقوع رخداد در محل حضور نداشتند و محل حادثه حاوی مواد هسته‌ای نیست.