شورای ناتو،خبرداد: به اسناد و مدارکی دست یافته که نشان می دهد حکومت ایران در قاچاق اسلحه به بحرین دست دارد 

شورای ناتو در گزارشی با عنوان “راهنمای عملیات غیر قانونی انتقال سلاح‌های ایران به بحرین” بر اطلاعاتی در این مورد صحه گذاشته شده که نشان می‌دهد سلاح‌های متعارف و نامتعارف وارد شده به بحرین، حاصل عملیات نقل و انتقال غیرقانونی بوده که منبع آن ایران است.

در این گزارش آمده است که این اسناد نشا ن می دهد که حکومت ایران با اتکا به شبکه های محرمانه خود از ایران به بحرین سلاح وارد می کند.

در این گزارش با بررسی بیش از ۲۵۰ عکس، نتیجه‌گیری شده که این روند قاچاق سلاح، بیانگر درستی ادعای دخالت نظامی ایران برای حمایت از گروه‌های مسلح منطقه است.

این شورا در گزارش اش  اقداماتی را مشخص کرده که جامعه جهانی باید برای افزایش شفافیت و تقویت سیستم‌های نظارتی به هدف جلوگیری از روند قاچاق سلاح‌های غیرقانونی از سوی هر یک از اطراف و از جمله زیر فشار گذاشتن ایران برای پایبندی به قوانین بین‌المللی در پیش بگیرد که به هدف کاهش انتشار غیرقانونی سلاح و تضمین تامین بودجه سیستم تیم سازمان ملل به شکلی درست تدوین‌ شده و کمک‌های فنی لازم در صورت نیاز نیز تامین و بخشی از بودجه کمک‌های خارجی به حمایت از سازمان‌های دست‌اندرکار و تحقیقات اختصاص داده شود.

گفتنی است که بحرین همواره بر ضرورت اجرای تدابیر قاطع علیه ایران در قبال عملکردهای خصمانه آن تاکید کرده این کشور را عامل تهدیدی علیه امنیت و صلح در سطح منطقه می‌خواند.

مایک پمپئو  وزیر خارجه آمریکا و همتای بحرینی‌اش عبداللطیف الزیانی نیز در این باره گفته اند که باید از نفوذ ایران درمنطقه جلوگیری شود.

مایک پمپئو افزوده است که  سیاست فشار حداکثری آمریکا رژیم  را منزوی کرده و دسترسی آن را به میلیاردها دلار برای گسترش “ترور و نفوذ مخرب ایران” قطع کرد.

او با اشاره به “ذات خشن رژیم ایران” گفت وقتی صحبت از مقابله با حکومت  ایران  باشد «اسرائیل یک شریک مهم است نه یک مشکل».

پمپئو رژیم ایران را “تهدید شماره یک” علیه امنیت خلیج فارس و مردم صلح‌طلب منطقه خواند.

او با اشاره به توافق عادی‌سازی روابط اسرائیل با بحرین و امارات متحده گفت این کشورها در هفته‌های آینده توافق‌های مختلفی را در زمینه‌های همچون مخابرات و خدمات مالی منعقد خواهند کرد. او همچنین ابراز امیدواری کرد کشورهای بیشتری روابط خود را با اسرائیل عادی‌سازی کنند.