شورای نگهبان مصوبه مجلس را که هدفش کاستن از اختیارات خود سرانه آن شورا بود، رد کرد

شورای نگهبان یک لایحه نمایندگان مجلس را که با اکثریت بزرگ به تصویب رسیده تا تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی را آسان و سریع سازد، رد کرد. زیرا اجرای این لایحه، عملا از اختیارات شورای نگهبان می کاست.

شورای نگهبان با انتشار نامه ای، مصوبه مجلس برای اصلاح قانون انتخابات را رد کرد و آن را دارای “ایرادات و ابهامات متعدد” خواند.

این در حالی که نمایندگان مجلس در مصوبه اخیر خود با اضافه شدن سپاه پاسداران به مراجع استعلام درباره سابقه نامزدها مخالفت کرده بودند.

در این نامه آمده است:  این مصوبه “صرف نظر از ایرادات و ابهامات متعدد”در مواردی از جمله “نحوه رسیدگی به اعتراض داوطلبان و تکالیف مراجع نظارتی مربوطه در این مصوبه” دارای “ابهام” است و این شورا پس از رفع ابهام توسط مجلس درباره بندهای دیگر مصوبه اظهار نظر خواهد کرد.

احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، نیز پیش از این نامه هدف از مصوبه مجلس را “بی‌خاصیت کردن احراز صلاحیت داوطلبان” دانسته بود.

علی مطهری، نماینده تهران، نیز در واکنش به نامه احمد جنتی گفته بود که سخنان شما  حاکی از نگاه از بالا به پایین به مجلس دانسته و خطاب به دبیر شورای نگهبان گفته  که سال‌ها “مستبدانه با مجلس برخورد کرده اید و «تحت عنوان مبهم نظارت استصوابی، هر کاری که خواسته‌اید، و به نفع خودتان بوده است کرده‌اید».

مطهری افزود: بهتر است که از جایگاه خدایی خویش  پایین بیایید و در روش خود تجدید نظر کنید تا این زمان هر کاری که خواسته اید کرده اید؟

علی مطهری در انتخابات اخیر مجلس، توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شد. در انتخابات مجلس یازدهم ۷۵ نماینده مجلس دهم و تعداد زیادی از فعالان سیاسی رد صلاحیت شدند.

در پی افشای رد صلاحیت ها جناحی توسط سپاه پاسداران و شورای نگهبان نمایندگان  مجلس دولت را عامل این هرج و مرج ها  دانستند. علی ربیعی در این باره گفت: دولت در انتخابات ارکان مجلس هیچ دخالتی ندارد

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی افزود: صلاحیت نمایندگان به عهده شورای نگهبان است و دولت نه قدرتی در این زمینه دارد و نه دخالتی ؟

هم چنین شمس‌الدین حسینی نماینده اصولگرای مجلس یازدهم نیز درباره اختیارات رئیس مجلس گفته که رییس مجلس؛ مسئول اداره جلسات است نه ریاست بر نمایندگان همه چیز در مجلس کنونی  ظاهری  است .

حسینی گفت:  مجلسی قوی است که تک تک نمایندگان از وزن و سهم یکسانی برخوردار باشند و تصمیمات توسط اکثریت گرفته شود، اکنون در مجلس بدون در نظر گرفتن قانون اساسی؛ به یکباره رییس مجلس را به گونه‌ای ارتقا بخشیدیم که در راس امور قرار گرفت و خود مجلس از جریان امور خارج شد.

حسینی افزود: نه نمایندگان و نه رییس مجلس در مدیریت کنونی پارلمان دخالتی ندارند، مدیریت مجلس  تنها با رهبری و شورای نگهبان است.