شورای همکاری خلیج: حکومت ایران مسئول  آموزش و تامین مالی تروریسم در منطقه است

نایف بن فلاح الحجرف دبیرکل شورای همکاری کشورهای عربی خلیج ، اعلام کرد که رژیم ایران اقدامات خشونت‌بار در عراق، سوریه، یمن و لبنان را حمایت کرده و به آموزش، تامین مالی و ارسال تسلیحات به گروه‌های تروریستی و فرقه‌گرایانه می‌پردازد .

الحجرف در ادامه افزود: «ایران روش دشمنی، خشونت و به ثباتی در منطقه را به عنوان روشی برای محقق کردن اهداف سیاسی‌اش در پیش گرفته است.»

دبیرکل شورای همکاری خلیج گفت: تعدادی از کشورهای عضو این شورا به صورت مکرر و با موشک بالستیک و پهپاد از سوی ایران و یا بازوهای منطقه‌ای‌اش مورد حمله قرار گرفتند.

شورای امنیت سازمان ملل پیشتر  قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید نکرد و در آن زمان وزیر خارجه آمریکا گفته بود  که ناکامی شورای امنیت در اقدام قاطع در دفاع از صلح و امنیت بین‌المللی غیرقابل دفاع است.

دبیرکل شورای همکاری کشورهای عربی نیز پیش از این نیز نامه‌ای به شورای امنیت ارسال و خواستار تمدید الحاقیه‌های قطعنامه ۲۲۳۱ درباره محدودیت انتقال تسلیحات کلاسیک به ایران شده بود.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز دو روز پیش  تهدید کرد که واشنگتن هر فرد و نهادی که به ایران اسلحه فروخته یا در انتقال اسلحه به این کشور مشارکت کند را تحریم خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفته بود: «آمریکا آماده است قدرت ملی خود را برای وضع تحریم علیه هر فرد و یا نهادی که به شکل آشکار در ارسال، فروش و انتقال تسلیحات کلاسیک به ایران مشارکت کند را به کار گیرد.»

پمپئو هشدار داده بود که   «همه کشورهایی که خواهان صلح و ثبات در خاورمیانه بوده و از مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنند، باید از تجارت اسلحه با ایران خودداری کنند.»

براساس توافق هسته‌ای برجام که حدود ۵ سال پیش  امضاء شد، ۱۸ اکتبر ۲۰۲۰ به عنوان تاریخ پایان تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در صورت پای‌بندی این کشور به تعهدات برجامی تعیین شد ولی ایران بارها تعهدات خود را کاهش داده و این توافق را نقض کرد.

آمریکا دو سال پیش  از این توافق خارج شد و پرزیدنت ترامپ نیز در سپتامبر ۲۰۲۰ با فعال‌سازی مکانیسم ماشه دستور از سرگیری همه تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد.