شورش در زندان ها، به دنبال خطر واگیری، ادامه دارد. ولی حکومت حاضر نیست زندانیان سیاسی را به مرخصی بفرستد

با گسترش شورش در زندان های ایران، سازمان های حقوق بشر بر فشار خود بر حکومت ایران افزوده اند که زندانیان سیاسی را نیز از زندان رها سازند و یا دست کم به آنان مرخصی موقت بدهند تا از ابتلای آنان به ویروس جلوگیری شود. گزارش های سه روز اخیر نشان می دهد که تقریبا در همه زندان های غیر سیاسی ایران، زندانیان به شورش دست زده اند و به شدت ابراز نگرانی می کنند که به کورونا مبتلا شوند، زیرا نه تنها هیچ گونه اقدامات احتیاطی و بهداشتی صورت نگرفته، بلکه مقامات زندان بر شدت اقدامات امنیتی افزوده اند.

خانواده های زندانیان سیاسی می گویند نه تنها عزیزان آن ها را حتی به طور موقت آزاد نکرده اند، بلکه افراد خانواده نیز که در برابر زندان گرد آمده بودند تا از حال عزیزان خود آگاه شوند، مورد تهاجم و تعرض قرار گرفته اند.

این خانواده ها می گویند: اگر طبق ادعای قوه قضائیه، هشتاد هزار نفر زندانیان عادی به مرخصی رفته اند که جرم آنها بزهکاری و به خطر انداختن امنیت جامعه بوده، تنها گناه زندانیان سیاسی آن است که نسبت به رژیم حاکم اعتراض کرده اند و هیچ خطری برای سلامت جامعه محسوب نمی شوند و تنها خطر آنان، مخالفت با رژیم و حمایت از حقوق مردم می باشد.

مجموعه گزارش ها نشان می دهد که دست کم در هشت زندان در سراسر ایران، آشوب هایی رخ داده و یک بخش از یکی از زندان ها به آتش کشیده شده و در جریان تیراندازی ماموران حکومتی، دست کم دو تن از زندانیان جان باخته اند.

یک وکیل دادگستری  از اقدامات دیرهنگام قوه قضائیه در دادن مرخصی و ازادی به زندانیان در شرایط همه گیری کرونا در زندان‌ها انتقاد کرده و گفت: زندانیان در معرض خطر جدی شیوع این ویروس قرار دارند.

صالح نیکبخت، با اشاره به آمار بالای تلفات ویروس کرونا در ایران و گسترش این ویروس در زندان‌ها گفت:‌ «در حال حاضر زندان‌های ایران به دلیل آمار بالای جمعیت، نبودن فاصله اجتماعی کافی بین زندانیان و کمبود امکانات،‌ پرخطرترین محل برای شیوع ویروس کرونا و گسترش این بیماری هستند

نیکبخت افزود:  زندان‌های ایران با فضای فیزیکی آنها هیچگونه تناسبی ندارند و حتی به گفته سخنگوی قوه قضائیه اگر هم صد هزار زندانی از زندان‌های ایران آزاد شوند باز هم شیوع این ویروس می‌تواند جان زندانیان دیگر را تهدید کند .

سازمان حقوق بشر اهواز در ارتباط با شورش زندانیان نوشته که پس از زندان خرم آباد و سقز و الوند، در روزهای گذشته زندان‌های اهواز شاهد سلسله‌ای از اعتراضات زندانیان به دلیل انتشار کرونا بوده و زندانیان معترض خواستار آزادی موقت از زندان شدند، اما با واکنش خشونت‌بار مسئولان زندان مواجه شده و سازمان حقوق بشر اهواز با «کشتار زندانیان معترض اهواز» نامیدن این واکنش، از کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر خبر داد.

از زندان های ایران نیز گزارش شده که  زندانیانی که دست به شورش زده اند می گویند خشم و نارضایتی زندانیان از این‌که حکومت آنها را در مقابل کرونا بی‌دفاع گذاشته است تا جایی که زندانیان می‌گویند که دارند دفن می‌شوند.

پیشتر نیز شمار زیادی از خانواده های زندانیان سیاسی در نامه ای به  رئیس قوه قضائیه نامه فرستاده و خواستار آزادی و یا مرخصی به آنان شدند اما آخوند ابراهیم رئیسی تنها به افراد خاصی مرخصی داده است.

در ادامه این گزارش آمده است که نیروهای امنیتی  در پاسخ به اعتراضات خانواده زندانیان سیاسی آنان  را در بیرون از زندان بازداشت و سرکوب می کنند.