شورش زندانیان به علت ترس آن ها از شیوع ویروس کورونا، در شماری از زندان های ایران ادامه دارد 

به دنبال همه گیری ویروس کورونا در زندان های ایران شمار زیادی از زندانیان در چندین شهر شورش کردند، رئیس قوه قضائیه در این باره دستور داد تا هر چه سریعتر اعطای مرخصی و عفو زندانیان اجرا شود . این در حالی که در ششمین شورش در زندان‌های ایران طی یازده روز؛ در شهرهای همدان، مهاباد، سقز و خرم آباد شمار زیادی از زندانیان توسط شلیک مستقیم نیروهای گارد زندان کشته و یا فرار کرده اند.

آخوند ابراهیم رئیسی در دستوری به  به دادستان‎ کل حکومت ماموریت داد که با مقصرین شورش در زندان های کشور  برخورد قضایی و قاطع انجام شود.

علی اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندان‌ها اعلام کرده که به حدود ۹۳ هزار زندانی تا ۱۵ فروردین مرخصی داده شده است. این مرخصی شامل تعدادی از زندانیان سیاسی از جمله نرگس محمدی نشده است.

به گزارش وب‌سایت سازمان حقوق بشری کردستان  “هه‌نگاو”، زندانیان زن در زندان ارومیه در اعتراض به جان‌باختن یکی از زندانیان زن بر اثر ابتلا به کرونا و عدم رسیدگی پزشکی به این زندانی دست به اعتصاب غذا زده اند.

هم اکنون نیز گزارش شده که  زندانیان زندان مهاباد دست بە شورش زدە و زندان را بە آتش کشیدند. صدای شلیک گلولە نیز بە گوش میرسد و گفته شده دهها زندانی موفق به فرار شدند.

یادآور می شود هنوز خبری از تعداد کسانی که توانستند فرار کنند در دست نیست.