شکاف عمیق سیاسی در اسرائیل همچنان ادامه دارد و همچنان معلوم نیست آیا برپایی کابینه آینده عملی است

نتایج رسمی آخرین انتخابات پارلمانی اسرائیل امروز (چهارشنبه) به پرزیدنت روبی ریولین مقام ریاست جمهوری ارائه شد و وی در هفته آینده به دنبال رایزنی با نمایندگان همه احزاب پارلمانی، یکی از سیاستمداران را مامور تشکیل کابینه خواهد ساخت.

ولی مشکل در آن است که هنوز هیچ راهکاری برای رسیدن به این هدف دیده نمی شود و نگرانی در مورد آن که انتخابات پارلمانی به پنجمین دوره زود هنگام خود کشیده شود همچنان ادامه دارد.

صحنه سیاسی اسرائیل اکنون به دو جناح تقسیم شده است. یک جناح به رهبری نتانیاهو می باشد که همچنان خواهان ادامه مقام نخست وزیری است و از حمایت احزاب مذهبی و اولترا ارتدوکس برخوردار است، ولی هنوز تا رسیدن به توانایی برپایی دولت آینده، به نه کرسی دیگر از ۱۲۰ کرسی پارلمان نیاز دارد.

ولی جناح رقیب او که آشکارا اعلام کرده نتانیاهو باید از کرسی قدرت پایین کشیده شود، دچار چند دستگی عمیق است و بعید می نماید که احزاب آن بتوانند با یکدیگر کنار آیند. زیرا این احزاب نه تنها از جناح های مختلف هستند و گروه های راستگرا، میانه رو و چپ و احزاب عربی را شامل می شوند، بلکه بین سه رهبر اصلی آن، این نزاع جریان دارد که کدامیک باید به مقام نخست وزیری برسد و یا به نوبت این پست را در دست داشته باشد.

بنی گانتس رهبر حزب آبی و سفید (راست) و یائیر لپید رهبر حزب “اینده ای هست” در گذشته دوست و همکار بودند ولی اکنون رقبای سرسخت یکدیگر محسوب می شوند

جناح دوم شامل حزب راستگرای “یمینا” به رهبری نفتالی بنت می باشد که قاطعانه می خواهد نخست وزیر شود. این حزب هفت کرسی پارلمانی دارد رهبر حزبی که ۱۷ کرسی پارلمانی را به دست آورده، مقام نخست وزیر را برای خود طلب می کند. ولی یک حزب راستگرای دیگر به نام “امید نو” (تیکوا خداشا) به رهبری گیدعون سعر، پیوستن خود به ائتلاف را مشروط به آن می داند که یائیر لپید رهبر حزب “یش عاتید” (آینده وجود دارد) با ۱۷ کرسی خود، نخست وزیری را به نفتالی بنت بسپارد.

همزمان، نتانیاهو برای تشکیل کابینه آینده خود به هفت کرسی حزب “یمینا” به رهبری بنت و همچنین حزب عربی – اسلامی “رَعَم” که چهار کرسی به دست آورده نیاز دارد و بدون آن ها قادر به تشکیل کابینه آینده نخواهد بود. از جانب دیگر، نفتالی بنت رهبر “یمینا” در دولت نتانیاهو نیز می خواهد به مقام نخست وزیری برسد.

در چنین وضعیتی است که پرزیدنت ریولین در دیدار هفته آینده با نمایندگان احزاب پارلمانی، از یکایک آن ها خواهد پرسید که کدام شخصیت را برای تشکیل کابینه آینده توصیه می کنند.

در وضع بغرنج کنونی، و با توجه به شکاف عمیق سیاسی، پرزیدنت ریولین اجباری ندارد ماموریت تشکیل کابینه را به فردی که بیشترین توصیه ها درباره او شده بسپارد، بلکه می تواند به شخصیتی محول کند که از دیدگاه او، بهتر از دیگران خواهد توانست این معضل را برطرف سازد.

در حال حاضر چنین برمی آید که بنیامین نتانیاهو از بیشترین بخت برای برپایی دولت آینده برخوردار می باشد. ولی حتی اگر این ارزیابی به واقعیت بپیوندد، دولتی که برپا شود بسیار شکننده خواهد بود و مشکل می توان ارزیابی کرد که چه مدت دوام خواهد آورد.