شکایت سپاهان از تبعیض و سرکوب در آمریکا، سابقه تاریخی دارد. ولی هر دو طرف باید بکوشند

با گذشت هشت روز از اغتشاشات و تظاهرات گسترده در بسیاری از ایالت ها و شهرهای بزرگ و کوچک ایالات متحده، اکنون این پرسش مطرح است که رویدادهای خشونت آمیز به کجا خواهد انجامید و دولت پرزیدنت ترامپ چگونه خواهد توانست به آن پایان دهد و آیا این رویدادها، که از نظر گستره، در نیم قرن اخیر بی سابقه بوده است، به بخت پرزیدنت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آسیب خواهد رساند و یا آن که وی را شخصیت قدرتمندی نشان خواهد داد که می تواند امنیت آمریکا و مردم آن را تامین کند و به اغتشاشات پایان دهد.

پرزیدنت ترامپ در همان حال که از کشته شدن جورج فلوید ابراز تاسف کرده و به خانواده او تسلیت گفته، تاکید کرده است که اجازه نخواهد داد زیر پوشش این واقعه تاسف بار، اغتشاشگران و گروه هایی که خواهان شکست او در انتخابات ریاست جمهوری هستند، به تظاهرات خشونت بار ادامه دهند.

این اتهام نیز مطرح گردیده که سیاستمداران دموکرات، عمدا به آشوب ها دامن می زنند تا به پرزیدنت ترامپ زیان برسانند. این اتهام مطرح گردیده که دموکرات ها، بیش از آن که غارتگران و اغتشاش کنندگان را نکوهش کنند، به انتقاد از رفتارهای پلیس فدرال در رویارویی با اغتشاشگران پرداخته اند. ولی سخنرانی جو بایدن در این زمینه، معتدل تعبیر گردید و مورد تحسین قرار گرفت. همچنین در دو نظر سنجی گفته شد که واکنش بایدن بخت او را در پیروزی تقویت بخشیده است. ولی برخی محافل، این نظرسنجی ها را معتبر نمی دانند.

اعتراض سیاه پوستان به تبعیض، در تاریخ ایالات متحده امر تازه ای نیست. سخن از افرادی است که پدران و اجداد آن ها در دویست سال پیش به صورت برده از سرزمین های آفریقایی آورده شدند و حتی با هفتاد سال پیش، مورد تبعیض علنی قرار داشتند و مدارس آن ها از مدارس سفیدپوستان جدا بود.

ولی در چند دهه اخیر گام های بلندی در اعطای تساوی حقوق به سیاه پوستان برداشته شده است.

آن چه موجب خوش بینی می باشد، این حقیقت است که شمار زیادی از سفید پوستان به حمایت از سیاهان برخاسته و در تظاهرات اعتراضی مسالمت آمیر، به جانبداری از آنان شرکت کرده اند. همچنین رفتار شماری از افراد پلیس فدرال، که آشکارا از تظاهر کنندگان جانبداری کردند و روی زمین زانو زدند، موجب شوق و شور بسیاری از سیاهان گردید.

تردیدی نیست که ایالات متحده باید از این پس تلاش گسترده تری به عمل آورد و بودجه های بیشتری برای تعلیم و تربیت و پیشرفت اجتماعی و اقتصادی سیاه پوستان اختصاص دهد. ولی در همان حال، رهبران جوامع سیاه پوست نیز باید طرفداران خود را به دوری از خشونت تشویق کنند و بکوشند سطح تحصیلات آن ها را بالا برند تا بتوانند جای بهتری را در جامعه آمریکایی برای خود به وجود آورند.