شیرین عبادی :حکومت در تدارک تامین فضا برای بازداشت های احتمالی است 

شیرین عبادی، برنده صلح نوبل در واکنش به انتقال زندانیان سیاسی زن از جمله نسرین ستوده که گفته بودند “صلاحیت نگهداری در بند امنیتی را ندارد” از زندان اوین به زندان‌های شهرهای نوشت:  این احتمال را داد که حاکمیت در تدارک تامین فضا برای بازداشت‌های گسترده احتمالی در آینده نزدیک و با توجه به سالگرد قیام آبان‌ماه است.

شیرین عبادی در ادامه افزود: بند سیاسی زنان در اوین محل نگهداری بیش از چهل زن فعال در زمینه های مختلف اجتماعی و سیاسی بود- در روزهای گذشته شاهد انتقال تعدادی از زنان این بند به سایر زندانها بودیم از جمله الهام برمکی و نسرین ستوده به زندان قرچک در ورامین و یاسمن آریائی و مادرش منیره عربشاهی به زندان کچوئی در کرج و سمانه نوروزی به زندان رودسر منتقل شدند  پیشتر نیز  دو گروگان حکومتی یعنی نازنین زاغری و فریبا عادلخواه با پابند الکترونیکی به مرخصی اعزام شده بودند.

این فعال حقوق بشر نوشته است که پیش‌بینی می‌شود برخی زندانیان به دلایل مختلف از جمله کوتاه بودن مدت حبس یا عدم توانائی ادامه فعالیت‌های اجتماعی، در آینده نزدیک مشمول مرخصی با پا بند الکترونیکی شوند و سایرین که حبس‌های طویل المدت دارند از قبیل آتنا دائمی، مریم اکبری منفر ، ارس امیری و…به سایر زندان‌های سراسر ایران منتقل شوند.

او درادامه افزود: به عنوان وکیل و مدافع حقوق بشر، همراه با سایر فعالین اجتماعی نگرانی خود را اعلام کرده و معتقدم انتقال زنان زندانی اولا صرف نظر از این که منطبق با موازین شناخته شده بین المللی نیست، اساسا با ضوابط قانونی که حکومت در زمینه نگهداری متهمان دارد نیز هم خوانی ندارد و دوما تخلیه این بند به منظور تهیه مکان برای بازداشت‌های گسترده‌ای است که حکومت در صورت اعتراضات مردم تدارک دیده است.

خانم عبادی نوشته است :   این بار هم حکومت  با خالی کردن تدریجی زندان اوین فضای بیشتری تدارک می‌بیند تا در صورت دستگیری گسترده جوانان‌مان با کمبود احتمالی بازداشتگاه مواجه نشود.

او خطاب به مردم ایران گفت:  اتحاد مردم و گروه‌های سیاسی تنها راه مقابله با حکومتی است که جز زندان و گلوله جوابی برای مردم ندارد.