شیوه جدید حکومت  ایران برای دور زدن تحریم ها: تغییر نام نفتکش ها و ایجاد سیگنال های اشتباهی ردیابی

نفتکش “اِکو استار” هم اکنون در نزدیکی بندر دیکسون مالزی است و دو نفتکش عظیم چینی با نام های “تاور رایز” و “سی دولفین” که هر دو محموله گاز مایع دارند نیز در همین حوالی لنگر انداخته‌اند

یک شرکت ردیابی نفتکش ها اعلام کرد که رژیم ایران برای آن که مسیر نفتکش های آن به درستی ردیابی نشود و ایالات متحده نتواند تشخیص دهد که این نفت به مقصد چه کشوری حمل می شود و به کدام مشتری تحویل داده می شود، نه فقط نام نفتکش های خود را مرتبا عوض می کند، بلکه آن ها را به پخش سیگنال های اشتباه وا می دارد تا نهادهای ردیاب را به اشتباه بیاندازد. ولی معلوم نیست که این ترفند تا چه حد می تواند برای رژیم کارساز باشد.

شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها، به نام کپلر، گزارش داد ه است که ، نفت‌کش “گس اینفینیتی” که اخیرا نام خود را به‌خاطر دور زدن تحریم‌های آمریکا به “اِکو استار” تغییر داده، با ۴۸ هزار تن محموله گاز مایع “ال‌پی‌جی” هم اکنون با ارسال سیگنالی که نشان می‌دهد مقصد این کشتی اندونزی است، احتمالا سعی در گم کردن رد و مسیر خود دارد.

دراین گزارش امده است که  نفتکش “اِکو استار” هم اکنون در نزدیکی بندر دیکسون مالزی است و دو نفتکش عظیم چینی با نام های “تاور رایز” و “سی دولفین” که هر دو محموله گاز مایع دارند نیز در همین حوالی لنگر انداخته‌اند.

کپلر در ادامه نوشته است : هر دو نفتکش چینی هستند و “سی دولفین” متعلق به شرکت کشتی‎رانی “کونلون” است که اخیرا آمریکا آن را به‌خاطر کمک به ایران برای دور زدن تحریمهای نفتی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی تحریم کرد.

در گزارش کپلر آمده است که  اندونزی از زمان اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، خرید گاز مایع از جمهوری اسلامی را متوقف کرده و بسیار بعید است محموله نفتکش ایرانی برای این کشور باشد. به احتمال زیاد محموله نفتکش “اِکو استار” به یکی از دو نفتکش چینی تخلیه شود.

حکومت ایران ماهانه حدود ۵۰۰ هزار تن گاز مایع “ال‌پی‌جی” صادر می‌کند که تقریبا کل آن راهی چین می‌شود.

کپلر گفته است که  ماه گذشته ایران تقریبا ۴۶۰ هزار تن گاز مایع تحویل چین داده است و ۳۸۳ تن نیز به سمت چین بارگیری کرده است. و ماه ژوئیه نیز چین ۵۱۴ هزار تن گاز مایع از ایران تحویل گرفته بود.