صاحبان رستوران ها و اماکن اغذیه فروشی، در شمار قربانیان آسیب های اقتصادی ویروس و تحریم هستند

ویروس کورونا ، در کنار تحریم ها و بحران شدید اقتصادی در ایران، موجب خسارت زیادی به  واحدهای کسب و کار شده است: رییس اتحادیه رستوران‌داران و چلوکباب مشهد اعلام کرد: کرونا۲۰۰رستوران مشهد را برای همیشه تعطیل کرد.

حسن امیریان از دولت انتقاد کرد و گفت:   هنوز هیچ حمایت خاصی از سوی سازمان‌های حمایتی همچون تامین‌اجتماعی و مالیات نسبت به رستوران‌دارها صورت نگرفته است، تا این لحظه حمایت‌ها تنها در حد حرف بوده و بروز عینی نداشته است و اگر وضعیت به‌همین شکل ادامه پیدا کند، سایر واحدهای صنفی باقی‌مانده نیز ورشکسته می‌شوند و بر معضل بیکاری در شهر مشهد اضافه می‌شود.

حسن امیریان، گفت: از ۱۴۰۰ واحد صنفی زیر پوشش ما، ۷۰۰ واحد در جریان تعطیلات کورونایی به‌طور کامل تعطیل شدند و ۲۰۰ واحد نیز با لغو پروانه فعالیت منحل شدند و اسباب و وسایل خود را واگذار کردند و محل کسب‌شان را تحویل دادند و سایر واحدها نیز نیمه‌تعطیل هستند و فروشی ندارند.

وی افزود: یکی از مهم‌ترین صنوفی که بیشترین خسارت را دید، صنف رستوران‌دارها بود، که لطماتی که این صنف را تهدید کرد، در واقع  دو ماه نبود، بلکه دست‌کم  پنج ماه ضرر و زیان را متحمل شدیم.

امیریان افزود:  «هر سال رستوران‌داران از اواسط بهمن موادغذایی مورد نیازشان را با توجه به نزدیکی نوروز و حضور شمار زیادی از زائران امام رضا به‌ویژه در لحظه تحویل سال خریداری و آماده‌سازی می‌کنند».

وی گفت: اما امسال هم درحالی که خریدها در حجم بالا انجام شده بود شیوع کورونا علاوه بر متوقف‌ کردن کسب‌وکار، بسیاری از واحدها با خطر فساد مواد غذایی به‌‌ویژه مرغ و گوشت روبه‌رو کرد.

رییس اتحادیه صنف رستوران‌داران، مشهد گفت که ۶۰ درصد واحدهای صنفی زیر پوشش این اتحادیه استیجاری هستند و شمار زیادی از چک‌ها و سایر هزینه‌ها همچون پرداخت حق بیمه کارگران و مالیات واحدها نیز در این مدت تلنبار شده و معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار رستوران‌داران است.

محمدرضا حیدری رئیس شورای شهر مشهد پیش از کورونا گفته بود که  بیش از ۲۵ میلیون زائر سالانه به مشهد سفر می‌کنند.مشهد یکی از بزرگترین شهرهای زیارتی ایران است که از سراسر جهان برای دیدن بناهای تاریخی و مذهبی به ان سفر می کنند.