صادرات ایران به ترکیه به یک دهم رسیده است

مرکز آمار ترکیه گزارش داد که  این کشور در پنج ماه ابتدایی سال جاری میلادی واردات از جمهوری اسلامی را ۱۰ برابر نسبت به دور مشابه سال پیش کاهش داده است.

این افت صادراتی  بعد از پایین آمدن میزان فروش ایران به چین و کشورهای دیگر رخ داده است.

گزارش جدید مرکز تنظیم بازار انرژی کشور نیز حکایت از  جایگزین شدن گاز برخی کشورها، خصوصا آمریکا با گاز وارداتی از ایران است.

به گزارش مرکز آمار ترکیه،  این کشور در پنج ماه ابتدایی سال کلا ۳۵۶ میلیون دلار واردات از جمهوری اسلامی داشته است. این در حالی که در دور مشابه سال گذشته این رقم ۳.۵ میلیارد دلار بود.

در این گزارش آمده است که از نیمه دوم سال گذشته ترکیه هیچ نفتی از ایران وارد نکرده است.

همچنین پس از  انفجار خط لوله گازی ایران به ترکیه توسط چریک های “پ کا کا”  در آخر ماه مارس ۲۰۲۰ آنکارا  هنوز اقدام به تعمیر خط لوله نکرده و سه ماه است که واردات گاز از ایران را متوقف کرده است.

مرکز تنظیم بازار انرژی ترکیه در  گزارش جدید خود نوشته است: آمارهای چهار ماهه نشان می‌دهد هیچ گازی از ایران در ماه آوریل وارد نشده است. اما واردات گاز از آمریکا و قطر به ترتیب ۳.۵ برابر و دو برابر بیشتر شده و خرید گاز ترکیه از جمهوری آذربایجان نیز بیش از ۲۶ درصد رشد داشته است.

ترکیه همچنین خرید گاز از روسیه در ماه آوریل را نزدیک ۷۰ درصد کاهش داده است.

به گزارش مرکز آمار ترکیه،  صادرات این کشور به ایران در پنج ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ حدود ۵۹۰ میلیون دلار بوده که نسبت به دور مشابه پارسال نصف شده است.