صادرات نفت ایران به مشتریان آسیایی تقریباً به یک سوم میزان صادرات سال گذشته , سقوط کرده است

طی ماه نوامبر , ژاپن , برای دومین و کره جنوبی , برای سومین ماه متوالی نفتی از ایران , نخریدند و تا اوایل سال آینده قصد خرید نیز ندارند

به گزارش خبرگزاری , رویترز , کل صادرات ایران به مشتریان آسیایی شامل چین , هند , کره , جنوبی و ژاپن در ماه نوامبر به ۶۶۴ هزار و ۸۰۰  , بشکه در روز سقوط کرده که کمترین میزان طی ۵ سال گذشته است .

متوسط صادرات , ایران به این کشورها  در سال گذشته تقریبا ۱.۷ میلیون بشکه بوده است .

رویترز , طی گزارشی که روز جمعه ۷ دی ماه , بر اساس آمارهای گمرکی وردیابی نفتکش ها منتشر کرده است گفته است که , خرید نفت ایران توسط مشتریان آسیایی نسبت به ماه اکتبر نیز نزدیک به ۱۳ درصد کاهش نشان می‌دهد.

آمریکا , چهارم نوامبر ,  تحریم‌های نفتی ایران را به اجرا گذاشت و به هشت کشور , چین , هند , کره جنوبی و ژاپن , تایوان , ترکیه , یونان و ایتالیا اجازه داد که برای شش ماه آینده به صورت محدود نفت از ایران وارد کنند .

طی ماه نوامبر , ژاپن , برای دومین و کره جنوبی , برای سومین ماه متوالی نفتی از ایران , نخریدند و تا اوایل سال آینده قصد خرید نیز ندارند .

هنوز گزارشی درباره میزان خرید نفت ایران توسط , ترکیه , یونان و ایتالیا منتشر نشده است اما رویترز می گوید انتظار می رود که خرید نفت ایران توسط چین و هند در ماه جاری , مقداری افزایش یابد .

کل صادرات نفت ایران , در سال گذشته روزانه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت بود و بنابر پیش بینی برخی نهادهای بین المللی مانند : بانک جهانی و آژانس بین‌المللی انرژی , انتظار می رود در سال آینده میلادی به حدود یک میلیون بشکه سقوط کند. این در حالیست که لایحه بودجه سال آینده ایران بر اساس صادرات روزانه یک و نیم میلیون بشکه نفت , تنظیم شده است.