صالحی ادعا کرد:سیستم برق اضطراری سایت نطنز راه‌اندازی شد و غنی‌سازی ادامه دارد

علی اکبر صالحی ،رئیس سازمان انرژی اتمی در واکنش به انفجار سایت هسته‌ای نطنز گفت: آنان در گزارش‌های خود گفته‌اند که فعالیت‌های هسته‌ای ما را در نطنز ۹ ماه عقب انداخته‌اند. اما تاکید می‌کنم بخش قابل توجهی از خرابکاری‌های دشمن جبران خواهد شد و این کاروان از حرکت بازنخواهد ایستاد.

وی  در ادامه افزود: سیستم برق اضطراری سایت همین امروز راه اندازی شده و بقیه امور هم پیش خواهد رفت. اما در عین حال گفت:  برخی ماشین‌هایی که از مدار خارج شده‌اند باید بازنگری شود هر اتفاقی که افتاد جبران ‌آن چندین درصد بالاتر بوده است.

صالحی در ادامه تأکید کرد  :  این حادثه قطعا خرابکاری بوده و سیستم‌های امنیتی ما به ریشه‌یابی اتفاق اخیر رسیدند. سرنخ‌ها پیدا شده و سیستم امنیتی این مسئله را با قدرت و قوت پیگیری می‌کند و خودشان به موقع اطلاع رسانی می‌کنند.

وی افزود:  بار قبل (اقدام تروریستی در تیرماه ۹۹) هم که اقدام به گفته وی خبیثانه کردند و سالن مدرن مونتاژ سانتریفیوژ را از بین بردند، بخش قابل توجهی از آن سالن را احیا کردیم و همین امروز این سالن را سرپا کردیم، ضمن اینکه در دل کوه داریم سالن های متعدد و پیشرفته می سازیم.

صالحی همچنین گفت: ظرف چند روز آینده شاهد خواهید بود بخش قابل توجهی از خرابکاری هایی که دشمن انجام داده بود، جبران خواهد شد. بخشی از ماشین ها به خاطر حادثه روز گذشته از مدار خارج شدند و بخشی باید بازنگری شود و آنهایی که آسیب دیدند جایگزین می شوند. این را بگویم هر اتفاقی که افتاده است جبرانش چندین درصد بالاتر بوده است. ما بعد از حادثه اخیر هم، جبرانش را ۵۰ درصد بیشتر خواهیم کرد.

روزنامه نیویورک تایمز نوشته بود :  که قطع برق گسترده در سایت غنی سازی نطنز که روز یکشنبه رخ داد به علت یک انفجار قوی در اثر عملیاتی خرابکارانه و عمدی بوده که به پروژه غنی سازی هسته‌ای ایران آسیب‌های جدی وارد کرده است و جبران آن دستکم ۹ ماه زمان لازم خواهد داشت.

سرپرست گروه فنی بررسی انفجار نطنز نیز به “نورنیوز” گفته است : اخباری که از سوی برخی رسانه‌های خارجی در خصوص علت حادثه امروز در مجتمع غنی‌سازی نطنز منتشر شده صرفا فضاسازی رسانه‌ای است و پایه و اساس واقعی ندارد

وی ادعا کرد که در حال حاضر مجموعه احتمالات ممکن در خصوص بروز این حادثه به دقت در حال بررسی است و به محض مشخص شدن علت قطعی حادثه، اطلاع‌رسانی لازم انجام خواهد شد.اما توضیحات بیشتری در این باره نداد

خبرگزاری دولتی ایرنا نوشته است: انفجار در بخشی از شبکه توزیع برق مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی روشن نطنز رخ داد که خوش‌بختانه به گفته بهروز کمالوندی سخنگوی انرژی اتمی صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است.این در حالی که کوتاه مدتی پس از انتشار این خبر اعلام شد که بهروز کمالوندی که از ارتفاع ۷ متری سقوط کرده در بیمارستان است و پزشکان اعلام کردند  باید تا ۴۸ باید در بیمارستان بماند.